Mezar taşları da zam furyasına katıldı! 80 bin liraya da var 7 bin liraya de

Son dönemde peş peşe gelen zamlardan, hece taşı fiyatları da nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzdelik 100 çoğalma ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bir çukur mızıka fiyatı 7 bin ile 80 bin TL arasında fark gösteriyor.

ÖLMEDEN MEZAR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde bazen müşterilerden ilginç talepler de geliyor. Mermer ustalarına bakarak, kâh müşteriler oyuntu taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını gereksiz bıraktırıyor. Ölümünden sonra güneş eklenip ati dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN DÜŞÜK OYUNTU FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki artış için açıklamalarda kâin mermer ustası Şükrü Müstehap, “Mezar yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Geçen sene çukur taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demin ise 500 TL’ye alıyoruz. Kısaca yüzde 100 zam oldu ve taşların maliyeti çok arttı. Oyuntu takımını geçen yıl bin 200 ile bin 500 TL ortada alıyorduk. Demincek ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teslim fiyatı yeryüzü düşük 7 bin TL. Yeryüzü faziletkâr pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en son remiks yüzde 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar yoluyla ilginç tekliflerin geldiğini tamlayan Mazbut, “Henüz evvel yakını durgun kişiler, mezarı açabilir misiniz yutmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Benzeri birlikte gâh vatandaşlar ölmeden geçmiş çukur taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda mevlit tarihi kabil yazılması gerekenleri yazıyoruz, vefat yerinde ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN AŞKIN ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’bile mütenevvi uzanım ve desenlerde mermer, kireç taşı, traverten oluşumlu kireç taşı, yığışım, breş ve magmatik asıllı kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında gusto kazanabilecek nitelikte doğal taş çeşidine sahip olan Türkiye’üstelik, rezervler Küçük Asya ve Trakya süresince geniş bir bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Ege Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzdelik 26, İç Küçük Asya yüzde 11, Şarki Küçük Asya, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde kısaca bin 500 nüsha tabii taş ocağı, üretimevi ölçeğinde faaliyet gösteren 2 bin yapı, itidalli ve banal ölçekli 9 bin işlik hareketlilik gösteriyor. Üretimin bildirme fazla olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla yerine öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, yekpare üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Ekonomik mermer yataklarının bulunduğu değişik iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: