MHP’nin Bursa mitingi

MHP Umumi Başkanı Heybet Bahçeli, “Şayet sonuç 4 yıllık sürede mebus cümle bilgili olsaydı, yıkılan hükümetler, erken seçimler, istikrarsızlık ve anlaşmazlık öne yarar, maalesef kaybolan yıllara yenileri ilave edilmiş olurdu.” dedi.

Bahçeli, Gökdere Meydanı’nda partisince düzenlenen “2023’e Doğru: Namzet Belli, Karar Kemiksiz” başlıklı kilitsiz küreksiz albeni toplantısında yaptığı konuşmada, parlamenter sistemin, ülkü hal kabiliyetini yitirdiğini söyledi.

15 Temmuz FETÖ çarpış teşebbüsünün parlamenter sistemin iflasını belgelediğini tabir eden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk milleti ve Türk devleti yıpranmamış tıpkısı dalavere reformuna acilen ihtiyaç duymuştur. Bu ihtiyaç da degaje katılımlı, demokratik ve adil bir çerçevede milli iradenin ölçüm ve teveccühüyle karşılanmıştır. 9 Temmuz 2018’den bugüne büyüklüğünde Türkiye, temelli ve kalan ölçekte operasyonlara, siyasal, soylu erki ve diplomatik saldırılara maruz kalmıştır. Eğer sonuç 4 yıllık sürede milletvekili hep bilgili olsaydı, yıkılan hükümetler, erken intihabat, istikrarsızlık ve anlaşmazlık öne yarar, maalesef kaybolan yıllara yenileri ilave edilmiş olurdu. Ilavesi terörle savaşım bu büyüklüğünde yüksek tıpkısı kararlılıkla yapılamaz, Kovid-19 salgınıyla güçlü savaşım edilemez, dış baskılara, dış dayatmalara, hunriz provokasyonlara ve mütehammil haddinden fazla sıkıntıya bu derecede dayanım gösterilemezdi.”

Mebus sistemde devlet hayatında mezuniyet ve etki karmaşasının hâkim olduğunu, hükümetin bunalımlarından millete hizmete bire bir tür sıranın gelmediğini dile getiren Bahçeli, Cumhur İttifakı olarak milletten aldıkları güçle bu münasebetsiz tabloya bisturi vurduklarını kaydetti.

Bahçeli, yönetim sisteminde kalıcı ve doğru bir ıslah yaptıklarını anlatarak, “Siyasal istikrarı kurumsallaştırdık, mehabet ve ulus dayanışmasını ense ayrımsız seviyede güncelledik, elan üstelik kuvvetlendirdik. Bu milli kazanımın, bu demokrasi başarısının neresi ucubedir? Neresinde tek adamlığın lekesi bulunmaktadır? Saylav sistemin krizlerinden beslenenler, kargaşaya ve karanlığa imge bağlayanlar tek mi utanmıyor? Tek mi sıkılmıyor? On Paralık mi vicdan sızısı çekmiyor?” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile sağlanan kazanımlar

Ululuk Bahçeli, millete ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışanların yegâne amacının, cılk etmek, yakmak, incitmek, becermek ve temellere heyecan almak olduğunun anlatım ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ancak başaramayacaklar, Türkiye’yi asla geçemeyecekler, cumhurun iradesini yenemeyecekler. Mühürlü kalpler şimdi kulaklarını kabartıp bizi dinlesinler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ve sonuç 4 yıllık antlaşma diliminde ezcümle şunlar gerçekleşmiştir. Öncelikle, Türkiye peyda ve kıvrak basübadelmevt ve yükseliş azmi gösterdi. Kaime haklarımıza, milli bekamıza ve milli çıkarlarımıza korkmadan erbap çıkıldı. Yarıcı terörün başı ezildi, ancak ortamında ve temel ötesinde ayrıcalı sonuçlar alındı. Rahmetle ve saygıyla andığımız şehitlerimizin karın yerde bırakılmadı. Nerede benzeri mazlum varsa, nerede hakkı utkulu bir masum bulunuyorsa, nerede barış ve huzura teşne kıygın görülmüşse Türkiye orada yerini aldı. Kıbrıs’ta eşit ve hükümran iki devletli benzeri çözüm iklimi yeşerdi. 46 yıldır mecbur kalan Maraş açıldı, tabii namına acun ayağa kalktı. Ayasofya-i Mefret Cami-i Şerifi açıldı; muhasamat cephesi adeta kudurdu.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yollar, köprüler, camiler yapıldığını, “düşkünlük”in keyfinin kaçtığını, dengesi bozulduğunu vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

“28 sene bilahare Karabağ boyunduruk ve işgalden kurtarıldı, Türklük bahtiyarlık yaşadı. Libya’yla imzalanan anlaşmayla Doğu Akdeniz’üstelik Türkiye’yi tecrit etmek isteyenlerin komploları yerle virajsız edildi. Abdülhamid Konak tetkik gemimizle alay malay 4 muayene, 2 birlikte sismik araştırı gemimiz sayesinde Türkiye’nin Semavi Vatan’daki varlığı ve kararlılığı sergilendi, enerji alanında yıpranmamış aynı basiret haritası çizildi. Türk Konseyi 8’inci Mehabet Başkanları Zirvesi’nde hayalini kurduğumuz Türk birliğine tarihi ayrımsız aşama atıldı, Türk Devletleri Teşkilatı kuruldu. Türkiye komşularıyla ülfet çemberini genişletmeye başladı. Ermenistan, İsrail, Akdarı, Birleşik Fellah Emirlikleri, Suudi Arabistan ile diyalog kanalları açıldı. Rusya ile Ukrayna arasında bitmeme eden yıkmacı savaşın temelli çözüm ve barışla sonlanması için yürekten, çokça boyutlu, muvazeneli ve herkesi imrendiren atılımlar yapıldı. Antalya ve İstanbul’da Rusya ve Ukrayna temsilcilerine aguş açılıp enformasyon ve mütareke arayışlarına pençeli katkılar sağlandı. ‘Tahıl koridoru’ anlaşmasıyla rahim ve vicdan diplomasisi kuvveden fiile geçti. Açlık calip milyonların sesine kulak verildi.”

“Ayranımızı kabartmasınlar, sabrımızı zorlamasınlar”

Bahçeli, sonuç günlerde tahıl koridoruyla ilgili lüzum Rusya Büyüklük Başkanı Vladimir Putin’in yerinde uyarısı gerekse bile Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın haklı ifadelerinin mazlumlara kimlerin branş kanat gerdiğini, kimlerin de çabucak kişi kursağını düşündüğünü ortaya koyduğunu söyledi.

Bazı Avrupa ülkelerinin hububat iki canlı gemilerin rotasını kendilerine çevirmelerinin aç gözlülük olduğunu belirten Bahçeli, “Bu gemilerin takip edilip hedef ülkelere ulaşmaları dünyanın tıpkı numaralı gündemi olmalıdır. Türkiye açlıktan bire bir ten bire bir mızrap artmış gariplerin yanındadır. Türk milleti ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ buyruğunun izindedir. Dileğimiz Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın aynı zaman önce sona ermesidir. İnsanlığın barışa ve huzura ihtiyacı vardır. Ayrıca yerinden ve yurdundan edilmiş göçmenlerin çığlığı duyulmalıdır. Ülkemizde konuk kâin Suriyeli sığınmacıların birlikte emniyetli, fahri ve kurumlu gabi dönüşleri kesinlikle sağlanmalı, Türkiye bu yükten bundan sonra kurtulmalıdır.” ifadesini kullandı.

MHP Umumi Başkanı Oran Bahçeli, Yunanistan hükümetine müteveccih şunları kaydetti:

“Bu mevki yönetimi ayağımızın altında dolaşmaktan, damarımıza basmaktan vazgeçmelidir. Taciz ve tahriklerine derhal akıbet vermelidir. Dünyadan Türkiye’yi derhal kınamasını isteyen Yunanistan hükümetinin, hırçın halde Avrupa’nın ‘Ukrayna’nın ardından kullanılmamış benzeri savaş’ riskiyle yüz yüze kalacağını öne sürmesi ateşle oynamaktır. Üzerinde nahak yere ve hukuksuz şekilde oturduğu adalar helali hakkımızdır, ayranımızı kabartmasınlar, sabrımızı zorlamasınlar, denize dökülmeyi esasen canları çekiyorsa takkadak bize söylesinler. Ege’nin aynı yakasından sair yakasına yansımak bizim üzere yavru oyuncağıdır.”

Vaktin, hiçbir ayrım yapmadan alem, yurt ve kavim kuma paydasında kucaklaşma vakti olduğunu anlatan Bahçeli, şunları söyledi:

“Bizim akıl ve inanışımıza bakarak, Türkiye’de yaşayan 85 milyon vatandaşımız Cenabı Allah’ın mukaddes aynı emanetidir. Gelişigüzel yöremizi, bin yılın barışından ve kardeşliğinden zade seçme insanımızı bağrımıza basıyoruz. Herkese elimizi uzatıyoruz fakat bölünme gayreti içerisinde olanları de affetmemizin tür olmadığını buradan car ediyoruz. Bilinmelidir ki bu vatan sokakta bulunmamıştır. Bu ihtişam icazetle kurulmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milli kimliği şehit kanlarıyla kazanılmıştır. Hiç kimse düşkünlük etmesin, pahalılık çıktığı gibi inecektir ama temel kargaşa fücur enflasyonunun, tezvirat ve ikilik stokundaki artışın önüne salmak, buna engel olmak birlikte boynumuzun borcudur. Demokrasi, katıksız farklılıklarımızı hususiyet zemininde koruyucu yegane rejimdir. Ancak el erki vatanın bölünmesinin ve milletin ayrışmasının gerekçesi olamayacak, alçalma ittifakının elinde sömürme edilmesine ayn yumulmayacaktır. Çağrımız birliğe, dirliğe ve kardeşliğedir.”

Bursa’nın kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü olduğunu hatırlatan Bahçeli, Gazi Mustafa Kemal Atatürk özellikle girmek için Milli Mücadele kahramanlarını ve aziz şehitleri andı.

Daha sonradan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yoluyla Bahçeli’ye “Bursa kılıcı” dürü edildi.

Açık gelgel toplantısına, Bursa’nın beraberinde belde illerden birlikte çok sayıda gönül katıldı.

(Bitti)

Share: