Milli Defans Bakanı Akar’dan Yunanistan’a davet Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Yunanistan ile görüşmeye amade olduklarını temas fırsatta dile getirdiklerini belirterek, “İster buyursunlar Türkiye’ye gelsinler ister bizi çağırsınlar tığ Yunanistan’a gidelim, görüşelim, konuşalım ve bu problemleri çözelim.” dedi.

Akar, Şırnak’ta valilik ve uray ziyaretlerinin ardından bir otelde matbuat toplantısı düzenledi.

Terörle savaşım operasyonlarına yönelik açıklamalarının peşi sıra Yunanistan ile yaşanan sorunlara değinen Akaret, “Yunanistan’ın maalesef provokatif eylemleri, söylemleri devam ediyor. Alelhusus bazı siyasiler özlük çöz politika hesaplarından kıran Türkiye’ye cebin son adım saldırgan formalist sergiliyorlar. Ancak tığ bunlara alın gayet soğukkanlı, sabırla uluslararası ünsiyet, ferah komşuluk ilişkileri çerçevesinde yapılabilecek hangi varsa gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin barışsever defa ve yöntemlerle bu problemlerin çözümünden yana olduğunu vurgulayan Akaret, “Maatteessüf Yunanistan’bile muhtemelen eşhas, siyasiler, suları gölgelendirmek, işleri kritik etmek amacıyla bunları yaptılar, yapıyorlar. Ancak müjdeli olan yan şu, sağduyu sahibi Yunanlılardan bazen akademisyenler, siyasiler, zor general ve amiraller bundan sonra gerçekleri görmeye başladı. Bizim temennimiz, dileğimiz, Palikarya halkına üstelik beis veren bu girişimlerden Yunanlı siyasilerin tıpkı zaman evvel vazgeçmesi ve görüşmeler eliyle, barışçıl öğün ve yöntemlerle problemlerin çözülmesidir.” değerlendirmesini yaptı.

-“Türkiye kimse üzere zılgıt değil”

Iye Denizi’nin ülfet denizi olmasını, Ege’deki zenginliklerin adil şekilde paylaşılmasını istediklerini dile getiren Milli Savunma Bakanı Akaret, şunları kaydetti:

“Biz temas ahit kendileri ile görüşmeye hazır olduğumuzu değme fırsatta dile getirdik. İster buyursunlar Türkiye’ye gelsinler gerek bizi çağırsınlar tığ Yunanistan’a gidelim, görüşelim, konuşalım ve bu problemleri çözelim. Zira bu Yunan siyasilerin yaptıklarından yeryüzü iri zararı gene Yunan halkı çekiyor. Herkesin şunu bilmesini istiyoruz, Türkiye kimse için yıldırma, coşkunluk değil. Türkiye akıbet rütbe etkili, sakıncasız, canlı bire bir bağlaşık. Bunu de herkesin kafasına sokmasını istiyoruz. Bütün bu çağrılarımızdan, barışsever sefer ve yöntemlerle sıkıntı nakız taleplerimizden sonra diyoruz ki sakın ola bunu tıpkısı sıskalık yerine algılamayın, tığ hem kişi hem üstelik Kıbrıslı kardeşlerimizin hakkını, hukukunu saklamak üzere azimliyiz, kararlıyız ve buna de çok şükür muktediriz. Bundan de kimsenin şüphesi olmasın.”

“Bu coğrafyada zayıfa düz namevcut”

Milli Savunma Bakanı Akaret, Türkiye’nin değerleri, coğrafyası, nüfusu ve ordusuyla iri bire bir kerem olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Ancak şurası birlikte bileceğiz, bu coğrafyada gelmek için dinamik atılmak mecburiyetindeyiz. Bu coğrafyada zayıfa düz namevcut. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaptığı çalışmalarla, yatırımlarla Türkiye, rastgele sabık çağ elan de güçlenmekte ve ışıklı yarınlara çokça elan emin adımlarla ilerlemektedir. Tek Türkiye, bir tane yurt var. Dolayısıyla tek millet var. Bu vatana, bu millete elimizden mevrut hizmet neyse bunları yapmakta azimliyiz, kararlıyız.”

Matbuat toplantısında Icra Vekili Akar’a, DÜRÜST Parti Umumi Komutan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de eşlik etti.

Share: