Milyarder Elon Musk, Twitter’ı satın aldı: İnsanlığa muavenet etmek amacıyla aldım

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Twitter’ı satın aldığını duyurdu. Sosyal medyadan açıklama özne eden Musk bire bir bile “Sevgili Twitter Reklamverenleri” başlıklı bire bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, Twitter’ı satın alma sebebine ve reklamlarla ilgilendiren ne düşündüğüne dair çokça sayıda spekülasyonun olduğuna ilgi calip Musk, bunların çoğunun yanlış olduğunu belirtti. Musk, anadan görme medyanın, maddesel ürem beklentisiyle kutuplaşmayı körüklediğini fakat bunu yaparken diyalog şansını kaçırdığını anlatım etti.

“MAL İÇİN ALMADIM”

Bu nedenle Twitter’ı aldığını kaydeden Musk, “Görgüsüz olacağı için yapmadım. Henüz fazla para görmek amacıyla yapmadım. İnsanlığa yardım etmek amacıyla yaptım.” dedi.

HİSSELER YENİDEN YÜKSELDİ

ABD basınında yer düzlük haberlerde, Musk’ın içtimai iletişim araçları platformunu mübayaa işlemi için yaklaşık 13 bilyon dolarlık finansmanı sağlayıcı bankaların itimat anlaşmasına son şeklini vermeye hazırlandığını bildirilmişti. Twitter hisseleri bu haberin peşi sıra 53,18 dolara kadar yükselerek Musk’ın 54,20 dolarlık çekicilik fiyatına yaklaşmıştı. Musk, Nisan ayında Twitter’a nasip başına 54,20 dolar değer vermişti ve bu birlikte bütün 44 milyar dolarlık aynı koca anlamına geliyordu.

TEMMUZDA ANLAŞMAYI FESHETMİŞTİ

Musk Orak Ayı ayında, platformdaki bot hesapların Twitter’ın tez ettiğinden fazla olduğuna yönelik kaygılarını esbabımucibe göstererek satın alma anlaşmasını feshettiğini açıklamıştı. Şirketin piyasa değeri yüzdelik 6 azalmış, T?witter hem suçlamaları reddetmiş hem da satış anlaşmasını tamamlaması üzere Musk’ı mahkemeye vermişti. T?araflar elan bilahare anlaşmaya varmışlardı.

Share: