Muğla’da tezek denetimlerinde bin 200 kg cali tezek ele geçirildi

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler devam ediyor.

‘Tarımda Geçer Gübrelerin Meydan Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliğinden mevrut ihbar üzerine Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ve Asayiş Güçleri ile yapılan denetimde 1200 kg düzme basma ele geçirildi.

Basma Dağıtıcısı Belgesi olmayan eşhas aracılığıyla kamyonlarla ayrı ayrı illerden getirilerek, kamyon üzerinde veya belli noktalara bırakılarak satışı yapıldığı bilgisi alınan nahoş ürünlere İl Müdürlüğünce ahali konuldu. Üründen alınan numunenin analiz sonucunda basılmış olmadığı “kil” olduğu raporlandı. Sahte matbua satışını yapanlar karşı adli amal cereyan etmek üzere mukteza yasal proses başlatıldı.

“Bin 200 kg cali matbua ele geçirildi.”

Muğla İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada “İl Müdürlüğü yerine her alanda denetimlerimiz bir lahzada bitmeme ediyor. Hemen 2022’nin önceki 6 ayında 443 adreste gübre denetimi gerçekleştirdik. İl Müdürlüğü yerine yakışıksız ve bandrolsüz istihsal fail yerlere göz açtırmıyor, zaruri idari cezayı uyguluyoruz. Hele kamyon üzerinde satışı yapılan aksi gübrelerin kesinlikle alınmaması gerektiği konusunda daha ilk uyarıda bulunmuştuk. Bu tembihler belki dahi karşılığını buldu. Gelen ihbar üstüne İl Müdürlüğünden ilişkin personellerimiz Asayiş Güçleri ile ihbar namına derk ederek muktezi müdahalede bulundu. Bunun konusunda yapılan denetim sonucunda kestirmece 1200 kg düzme matbua ele geçirildi. İlgili şahıslar üzerine lüzumlu işler başlatıldı. Üreticilerimizin Basılmış Dağıtıcı Belgesi olan noktalardan eser satın almaları, yaşayacakları olumsuzluklara alın ödence hakkı elde etmelerine imkân sağlar. Şöyle ki üreticilerimizin matbu satın alırken İl Müdürlüğümüzden Basılmış Müvezzi Belgesi olan işyerlerinden satın almaları, hakkedişle ve destek alacakları gübreler üzere katiyen ÇKS kaydı yaptırmaları, gübrelerin üstünde GTSbarkod ve GTSbandrol olmasına ilgi etmeleri, gübreyi satın alırken nasıl Basılmış Takip Sistemi (GTS) üzerinden satışının kendi adlarına sorti yapıldığına sakıncasız olmaları, banko satın aldıkları ürüne ilişkin faturayı almaları ve faturada aldıkları ürünlerin ayrıntısının yazılmasına özen etmeleri gerekmektedir. temas menfilik yaşadıklarında 7223 Basit Kanuna göre tazminat hakkı için, tezek alımına ilgi edilmesi önemlidir. Denetimlerimiz devam ediyor amma ihbar mekanizmasının gücünü de bilelim. Basma satın alınırken; uygunsuz şeklide kamyon üstünde satma yapılan ürünlerden kesinlikle almamaları, satış yapanları görürlerse asayiş güçlerine ve İl/İlçe Müdürlüklerimize ihbarda bulunmalarını önemle istek ediyoruz. Bu çiftçilerimizin ve talih toprağımızın korunması açısından çokça makro” denildi. – MUĞLA

Share: