Muş AFAD ekibi zelzele bölgesinde bayram ve hüznü aynı arada yaşadı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin yıkıma neden olduğu Diyarbakır ve Adıyaman’de birçok kişiyi enkazdan çorlu çıkaran Muş AFAD ekibi, taharri kurtarma çalışmaları sırasında tanıklık ettikleri kırıcı komple hikayeleri unutamıyor.

Merkez üssü Pazarcık olan 7,7 büyüklüğündeki depremin peşi sıra geçmiş Diyarbakır’a peşi sıra dahi Adıyaman’a gönderilen 8 kişilik AFAD ekibi yaralılara duyulmak için canla başla çalıştı.

Yıkılan yapıların enkazından birçok kişiyi sağlıklı çıkaran AFAD ekibi, görevini tamamladıktan bilahare Muş’a döndü.

Kontrol kurtarma kol şefi Bilal Tüfenk, AA muhabirine, Diyarbakır’da yıkılan Dündar Apartmanı’nda göçük altındaki yaralıları çıkardıklarını, kestirmece 30 kişinin donmuş bedenine ulaştıklarını söyledi.

Daha sonraları Adıyaman’a geçerek Merve Apartmanı’nda çalıştıklarını anlatan Tüfenk şöyle konuştu:

“Apartmanın bevvap dairesinde 6 kişinin yaşadığı yere yoğunlaştık. Yaptığımız maharet çalışmalar sonucu aynı canlının sesini duyduk. Ailenin 10 yaşındaki Nişancı Yücel isimli çocuğu, kanepenin birlikte burnu da kanamamış şekilde gördük. Depremin 209. saatinde tahminî 1,5 saatlik çalışmayla Patent’ı kurtardık, aileden özge 5 dirilik ise hayatını kaybetmişti. Duygulandık ancak Patent’ın kurtulması maneviyat ve motivasyonumuzu artırdı, çalışmalarımıza kilolu kattı. Hediyeler alarak Nişancı’ı görüşme ettik.”

Taharri kurtarma ekibinden Bünyamin Gelgeç ise “Ekibimizle Nişancı’ı hastanede görüşme ettik. Bizden ark fasulye istemesinden çok etkilendik. Ayrımsız apartmanda 72 yaşında Fatma Güngör ünlü teyzemizi de kurtardık. Fatma teyzemiz yıkımdan berenarı etkilenmişti. Benzeri insanı kurtarmanın mutluluğunu kelimelerle anlatamayız.” diyerek konuştu.

Dönen ekiple aynı araya mevrut AFAD Yazıhane Müdürü Ömer Aydınlık birlikte depremlerin arından sivil topluluk kuruluşları ile yardıma başvurmak isteyenlerin afet bölgesine sevkini sağladıklarını dile getirdi.

Depremden etkilenen Diyarbakır ve Adıyaman’de görevlendirilen ekiplerin bir nice kişiye ulaştığını vurgulayan Entelektüel şunları kaydetti:

“AFAD lojistik deposunda dirim malzemeleri, otağ, abdesthane ve duş konteynerlerini sarsıntı bölgelerine gönderme ettik. İlimizdeki kamu çekicilik kuruluşlarından birçok yardım geldi. Kontrol kurtarma teknisyenlerimiz ve personelimiz dönüşümlü yerine sarsıntı bölgelerinde görev almaktadır. 2 bin 900 AFAD gönüllüsü ve 222 vasıta kıyamet bölgesine gönderme edilmiştir.”

Share: