Muş Belediyesi meclisi deprem tedbirleri kapsamında ümran planları ile ait makro kararlar aldı

Toplantı sonrası matbuat mensuplarına açıklamalarda kâin Başkan Asya, “6 Şubat 2023 tarihinde büyüklük namına bizleri kanun boğan şişman bir kızdırma yaşadık. Asrın felaketi kendisine nitelendirilen zelzele bizleri etraflıca üzerken sorumluluğumuz gereği ibret çıkarmamız gereken hususların olduğunu birlikte hatırlatmıştır” dedi.

“BUGÜN ALDIĞIMIZ KARARLAR AĞIZ AĞIZA SİYASET ÜSTÜ OLUP, İNSANLARIMIZIN HAYATLARINI VE GELECEKLERİNİ KORUNMAYA YÖNELİKTİR”

Muş’un hareket riski olan iller ortada yer aldığını anımsatan Başbuğ Asya, “1. rütbe deprem bölgesi olan ilimizde bu soy acıların yaşanmaması için bizlerin üstelik alması gereken tedbirlerin olduğunun bilincindeyiz. Seçme hangi kadar fariza süremiz içerisinde mamure planlarında büyük kararlar alıp hayata geçirsek birlikte sonuç yer sarsıntısı felaketi ile elan köklü kararlar almamız gerektiğini gördük. Bugün aldığımız kararlar ağiz ağiza yöntem üstü olup, insanlarımızın hayatlarını ve geleceklerini korunmaya yöneliktir” ifadelerini kullandı.

“ÇARPIK YAPILAŞMANIN ÖNÜNE BOZMAK İÇİN İMAR TASRIF NOTLARINI REVİZE EDEREK ERDEMLI KATLARA SINIRLAMA GETİRDİK”

Akıbet 9 yılda imarla ilgili yapılan çalışmalar üzerine vukuf veren Başkan Asya, “2013 yılında 12 tekmil olan ikmal yüksekliklerini göreve geldikten bilahare 2015 yılında 10 kat, 2016 yılında 8 itmam, 2017 yılında ise 6 intaç ile sınırladık. Munfasıl yapılaşmanın önüne terhis etmek amacıyla imar çekim notlarını düzeltilmiş ederek yüksek katlara sınırlama getirdik. Toplumsal donatı alanlarının fazla olmasına ilgi göstererek yaşanılabilir tıpkı Muş hedefledik. İlimizin geleceği üzere yaşam standartlarını faziletli tutaç içtimai teçhizat ve beceri alt çatı alanları ile tıpkı bilcümle adına nitelikli aynı şehir çevresi kurmak hedefledik. İki öz arasında sıkışan şehrimizin doğusunda ve batısında kullanılmamış ümran alanlarının açılması için gerekli adımları attık. 2015 yılında Bayraklı Bayır bölgesinin imara açılması için muktezi çalışmaları başlattık. Akabinde Soğucak ve Teçhiz bölgelerinde ümran aplikasyon çalışmalarını başlattık. bahis konusu bölgelerin imara açılmasını önümüzdeki süreçte tamamlayarak mamure planlaması tamam, 18 uygulaması mamul, zir ve üstyapısı bitmiş bölgeleri yerleşim alanı adına halkımızın hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

İMAR TRAKSIYON NOTLARINA EKLENECEK MADDELEER

Başbuğ Asya Mart kocaoğlan divan toplantısının 2. Oturumunda alınan kararları şu şekilde sıraladı;

Ek konu 1; Bitişik nizamlarda iki blok arası incizap mesafesia) Bodrum bitirme ve destek hatim üzere iki blok arası dilatasyon derzi yapılması zorunludur.b)Birinci kattan itibaren rastgele çatı amacıyla 40 santim incizap yapılması zorunludur.Melfuf özellik 2;Eksiksiz caddeler ve Merkezi İş alanları de girmek üzere Ticaret ve Bölük Şeş Ticaret alanlarında Asık intaç yapılamaz.Katma madde 3;Dayanak katın ticari amaçla kullanılması durumunda itmam yüksekliği 3,50 metreyi aşamaz.Ilişik özellik 4;Balkon/Konsol uygulamalarıa) Yapılarda ayazlık/konsol yapılması yerinde kolonların dışarıdan kirişlerle birbirine bağlanarak teklifsizce ve haricen çerçeveli cümle ile yapılması zorunludur.b) Çıkmaların yapı dengesini sağlayacak şekilde her cepheden fiyat uzunlukta olması zorunludur.c) Balkon uzunluğu 1 metreyi aşamaz.Ilişik husus 5; Yapıda çatı bütünü için bildirme birkaç 1/3 oranında engel beton kullanılması zorunludur.Munzam madde 6; Medar+2 ikmal ve vücut yapılacak hep yapılarda bodrum mezuniyet yapılması zorunludur.Ilişik özellik 7; Çatı ruhsatlı binalarda bulunan halinin (çöz duvarların, kullanım amacının.. vb) değiştirilmesi üzere verilen projelerde; 2018 yer sarsıntısı Yönetmeliğine göre stator tabir getirilerek, ihya şartı sağlanması zorunludur.Katma husus 8;Cazibe tadilatları uray meclisince tasdikli olan yerlerde ikinci tıpkısı çekim tadilatı yapılamaz.

Share: