Muş’ta HDP önünde gösteri yapan aileler El-Kılıç Harekatı’na destek verdi

Muş’ta, çocuklarının terör örgütü PKK vasıtasıyla dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul epilepsi partinin el başkanlığı uğrunda habitat eylemi özne aileler, Irak ve Suriye’nin kuzeyine müteveccih planlı Pençe-Kılıç Harekatı’na bindi verdi.

Çocuklarına kavuşma ümidiyle Diyarbakır annelerinin başlattığı eyleme destek veren aileler, rastgele hafta çarşamba haset yaptıkları eylemi devam ettirdi.

HDP İl Başkanlığı binası uğrunda ayrımsız araya mevrut aileler, “El düşmanı fırka”, “Evlatlarımızı vereceksiniz”, “Ha HDP ha PKK”, “Türk-Kürt kardeştir, HDP kalleştir”, “Halkı dolandıran fırka”, “Anneler direniyor”, “Artık kâfi yakamızdan düşün” ve “Yeter bundan sonra evlatlarımızı bırakın” kayıtlı pankartlar açtı.

Çocuklarının fotoğraflarını taşıyan asıl ve babalar, teslim olmaları için davet yaptı.

Anne Ayten Koçhan, gazetecilere, detaylı süredir evlatları için HDP binası önünde eylem yaptıklarını söyledi.

Oğlundan tasdik olmasını talip Koçhan, şöyle konuştu:

“Bütün askerlerimiz operasyondalar, şimdi da onlar için buradayız. Onlar de bizim tıpkı evladımız, ciğerimiz. Tanrı onlara apotr olsun. PKK bir henüz etki yüzünü gösterdi. Biz onlardan korkmuyoruz. Şayet birimiz giderse binimiz sağlık. Bu dava Türk-Kürt davası değil. Şayet Kürt davası ise tek mi ciğerleri yanmıyor. Her dönme evlatlarımız, ciğerlerimiz ölüyor. 5 yaşındaki çocuklarımızı bile öldürüyorlar. Evlatlarımız gelse üstelik gelmese de devletimizin arkasındayız. Güvenlik güçlerimizin başlattığı operasyonu sonuna büyüklüğünde destekliyoruz. Devletimiz için burada kat tutuyoruz. Evlatlarımız nasıl ciğerimizin benzeri parçası ise benzeri şekilde askerimiz, polisimiz birlikte ciğerimizin ayrımsız parçasıdır.”

PKK ve HDP’den korkmadıklarını ifade eden Koçhan, “Buraya geliyorsak ciğerlerimize, evlatlarımıza erbap çıkmak üzere geliyoruz. Evlatlarımızı onlardan istiyoruz.” dedi.

Malatya’da darülfünun okuyan oğlunun kandırılarak dağa götürüldüğünü anlatan Halit Altun ise yıllardır oğluna telaki hayali kurduğunu belirtti.

Çocuklarına kavuşuncaya kadar eylemi sürdüreceklerini nâkil Altun, şunları kaydetti:

“Bizler HDP’li değiliz. Çocuklarımızı gönderin gelsinler. Bunlar başımıza getirilen aynı baziçe. Biz bu oyunlara kanmayacağız. Devletimizin başlattığı operasyonlara sonuna büyüklüğünde bindi veriyorum. Devletimiz şayet benim katılmamı akseptans ederse operasyonda güvenlik güçlerimize destek vermeye hazırım. Bire Bir canım var onu da bu yolda vermeye hazırım.”

Share: