Mustafa Adıgüzel, Cıvıl Cıvıl Kabataş’ta Yaşanan Ekol Sorununa Ilgi Çekti: “Öğrencilerimizi Eğitimden Mahrum Bırakıyorsunuz”

CHP Kalabalık Saylav Mustafa Adıgüzel, Kalabalık’nun Kabataş ilçesindeki okul sorunuyla ait “Devletin kaynakları birçok alana savrulurken, beşli çetelere dünyanın parası giderken, Forma Bankası’nın arkasından 128 bilyon dolar aşılırken, Kalyon’lara Cengiz’lere dünyanın parasını, hatta rüşvet borçlarını de affederken, gelip öğrencilerimizin anayasal hakkı olan eğitimden yoksun bırakıyorsunuz. Hele bu kırsal alanlarda, birçok veli bu işten şikayetçi” dedi.

CHP Cıvıl Cıvıl Milletvekili Adıgüzel, Kargaşa’nun Kabataş ilçesinde Kabataş Küçük Asya Lisesi ve Osman Özyurt Ortaokulu’nun durumuna ilgilendiren izah yaptı. Adıgüzel, şunları söyledi:

“Burası haddizatında herhangi bir ikisinin üstelik talimhane değil. Her ikisinin üstelik elan önceki okulları, fiziki koşulları makul olmadığı amacıyla yıkılmış. Ancak yerlerine yenisi mamul değil. Kabataş ilçemizde 20 yıldır, AKP iktidarları boyunca işlenmiş tek aynı okul var. O bile farklı yılını doldurmadan akilane yapılmadığı üzere yıkılmış durumda. Erdoğan’ın dediği, cumhuriyetin henüz geçmiş okullarıyla bugüne kadar mevrut. Burada de zaten henüz önce kütüphane kendisine vatandaşların yaptırdığı binaya fakat sığınabilmiş iki okul şappadak. Bura güvenilmez derecede budaklı bir vadi. Burası site merkezine 5 kilometre mesafede. Kent merkezindeki yıkılan binada bulunan imam dil cambazı lisesi site merkezinde bırakılarak, Rum lisesi gurbete çıkarılmış.

“İLK DERSLERDE ÇOĞU ÖĞRENCİ UYUYOR”

Burada 20 metrekareden bir iki olan sınıflarda 20 mektepli yetişek almak zorunda. İki meslek bir binaya sıkıştırıldığı amacıyla ikili eğitime geçmişler. Sabah 07: 20’dahi geçmiş ekip eğitime başlıyor, öğlen 13: 20’üstelik bitiriyor. İkinci kadro üstelik akşam 19: 30 üzere çıkıyor. Bunların köylerine, evlerine varmaları, benzeri saat elan koyun, fakat 20: 30-21: 00’i buluyor. Sabahleyin gelenlerse sabah 05: 30’dahi terk etmek zorunda kalıyor ve önce derslerde çoğu öğrenci uyuyor. Teneffüs araları yok. İki dersi birleştirmişler, 80 dakika eğitim alıyorlar. Bunların hiçbiri standart eğitime uyan amal değil.

“TUVALET YETERSİZ”

Abdesthane mahdut. Kız öğrencilere iki tuvalet fakat ayrılabilmiş. Buraya kapalı aynı su yok, köylülerden su alınıyor. İnanılır kabilinden değil. Kantin namevcut, yemekhane filhakika bulunmayan. Öğrenciler fakat evden getirdikleri ile nısfınnehar arasını kurtulmak durumundalar. Buranın hiçbir yeri gündeş eğitim üzere uygun bir saha değil. 7 yıldır dahi hakeza ve bibi birlikte bitmeme edecek kadar gözüküyor. Veliler çok rahatsız, öğrenciler çok tasalı. Burada eğitimine devam edemediği üzere kâh aileler kent merkezlerine kafile etmiş durumdalar. Buna aynı dakika geçmiş hal bulunması geçişsiz.

“KAYNAKLARI AKILLICASINA YERE AKTARMADIĞINIZ İÇİN BU İŞLER OLUYOR”

Ortaokulun yerine yapılacak olan okulla ilgili ihale zaten tahrip edilmiş. Tekrar ayrımsız henüz eksiltme. Yani bu kaynakları hemen temin etmek, bunları fayrap etmek aslında kabil. Siz kaynakları akıllıca yere aktarmadığınız üzere bu işler oluyor. Geleceğimize, gençlerimize, çocuklarımıza yapılan yatırımları boşa envestisman olarak gördüğünüz üzere bu amal oluyor. Bu işleri benzeri an önceki düzeltin. Bu evlatlar birlikte bizim evlatlarımız. Rustik kesimde insanlar hem kalsın istiyorsunuz hem de rustik kesimin göçüne amil oluyorsunuz.”

ÖĞRENCİ VELİSİ: ÇOCUKLARIMIZ EVE GELİNCE KENDİLERİNİ SOFRAYA PRES ATIYORLAR

Adıgüzel’in yanında kâin benzeri öğrencinin velisi, “Çocuklarımız meridyen düzlemi buraya geliyorlar, akşam 19: 30’a büyüklüğünde öğüt görüyorlar. Çocuklarımız eve geldiklerinde kendilerini sofraya yumruk atıyorlar, haris kalıyorlar okulda. Öğüt çalıştıramıyoruz. Uykuları geliyor, okulda yoruluyorlar. Ben merkezde oturuyorum. Merkezde oturduğum halde ayrıntılar akşam sofraya kendilerini el atıyorlar” diyerek konuştu.

Adıgüzel ise, “Buranın bahçesi da makul değil. Kırsal bire bir alan olduğu amacıyla füru burada yırtıcı hayvan saldırısına bile celi. Henüz geçmiş tıpkı çocuk köpek saldırısına uğramış” diyerek konuştu. Adıgüzel sözlerini “Bunu bire bir zaman ilk halletmek geçişsiz. Geçmişe bahis söylüyorsunuz, adam Kabataş ilçesine yegâne ekol kazandıramamışsınız” diyerek sürdürdü.

“BURAYI İKİ SENEDİR SEBEP YAPMADINIZ?”

Yıkılan Kabataş Ortaokulu’nun bulunduğu alanda bile izahat işleyen Adıgüzel, şunları söyledi:

“Bura, dayanıklı olmadığı düşüncesi ile yıkıldı. İki sene geçti, aynı sefer ihaleye çıkıldı. Maliyeti aştığı amacıyla, pahalılık nedeniyle tağyir edildi. Sonraları yeniden ihaleye çıkıldı. Bu posta dahi 12 sınıf hesabına 8 sınıf üzerinden çıkıldı.

Öte yandan, buranın öğrencileri şu anda Küçük Asya Lisesi’nde yetişek görüyorlar. Küçük Asya Lisesi de bu nedenle düet eğitime geçti. Öğleden sonra olan öğrenciler, akşam ezanı 19: 00-19: 30’dahi fakat evlerine gidebiliyorlar.

Çocuklar eve geldiklerinde ders çalışacak sıra olmadığından yatıyorlar. Böyle bir eğitim olanaksız. Burayı iki senedir bozukluk yapmadınız?

Devletin kaynakları birçok alana savrulurken, muhammes çetelere dünyanın parası giderken, Suret Bankası’nın takiben 128 bilyon dolar aşılırken, Kalyon’lara Cengiz’lere dünyanın parasını, antrparantez rüşvet borçlarını de affederken, gelip öğrencilerimizin anayasal hakkı olan eğitimden yoksun bırakıyorsunuz. Özellikle bu rustik alanlarda, birçok ege bu işten şikayetçi.

Önümüz şita. Kışın henüz er çekicilik kararacak. Asayiş açısından birlikte boğunuk. Çocuklarımızdan endişeliyiz. Nedeniyle, tıpkı zaman önceki buradaki okulu, hesaplı şartlara bakmadan yapmaları lazım. Vatandaşların beklentisi bu yönde.”Share: