Myanmar’ın devrik lideri Suu Çii’ye 3 yıl hapis cezası verildi

KUALA Myanmar’da duruşma, 1 Küçük Ay 2021’de ordunun darbeyle yönetimi ele geçirmesinin ardından gözaltına alınan ve mevkufiyet havai devam fail yatık reis Aung San Suu Çii ve Avustralyalı ekonomist Sean Turnell’i üçer sene dam cezasına çarptırdı.

İsminin açıklanmasını istemeyen benzeri mezun, ordunun kontrolündeki mahkemenin, devrik önder Aung Şan Suu Çii ve Avustralyalı iktisatçı Sean Turnell’i resmi sarıkız yasasını ihlal ettikleri gerekçesiyle üçer sene mahbes cezasına mahkum ettiğini söyledi.

Ayrıca Suu Çii’nin kabinesinden üç çarkıt bakan dahi ayrımsız suçlamadan üçer yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Sidney’deki Macquarie Üniversitesinde ekonomi alanında doçent olan 58 yaşındaki Turnell, ordunun yönetimi ele geçirmesiyle gözaltına alınmadan ilk başkent Nepido’da Suu Çii’nin danışmanıydı.

Yaklaşık 20 aydır hapiste tutulan Turnell’in yattığı sürenin aldığı cezadan düşülüp düşülmeyeceği belirsizliğini koruyor.

175 yıla büyüklüğünde delik cezası alabileceği belirtiliyor

Askeri mahkeme, bu zamana büyüklüğünde 11 posta yolsuzluk suçlaması yöneltilen Suu Çii’nin yöntemsizlik davasında geçmiş kararını nisanda açıklamıştı.

Suu Çii’nin, 600 bin dolar nakit ve altın vergi almakla suçlandığı usulsüzlük davasında, 5 sene hapishane cezasına çarptırıldığı bildirilmişti.

76 yaşındaki Suu Çii, bugüne kadar gayrikanuni telsiz ithal etmek ve bulundurmak, halkı isyana heveslendirmek ve Kovid-19 kısıtlamalarını ihlalden 6 yıl mapushane cezasına çarptırılmıştı.

Devrik lider Suu Çii, yargılandığı 4 farklı yöntemsizlik ve seçimlerde sahtekarlık davalarından birlikte başı yerde bulunarak bulunan mapushane cezalarına munzam olarak 9 yıl daha kodes cezasına çarptırılmıştı.

Myanmar’da askeri mahkemenin verdiği 3 yıllık serencam cezayla alay malay Suu Çii mecmu 23 sene mahpushane cezasına çarptırılmış oldu.

Devrik lider, 5 yöntemsizlik soruşturmasıyla elan karşı karşıya bulunuyor.

Suu Çii’nin, darbeyle başa güzeşte askeri yönetimin kendisine yönelttiği suçlamaların tümünden mahkum edilmesi durumunda 175 yıla büyüklüğünde mahbes cezası alabileceği rapor ediliyor.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi yüklülük yaşanmasının peşi sıra 1 Şubat 2021’de yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Unvan Suu Çii özellikle oluşmak üzere, mukavemetli çok mezun ve kuvvet partisi yöneticisini gözaltına almış ve aynı yıllığına alışılmadık hal zar etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve başkaldırıcı gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne büyüklüğünde 1800’ün üstünde sevimli hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kısaca 13 bin güç gözaltına alınırken 10 binin üzerinde yaşama halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) göre, ülkede darbeden bu yana 1900’den çok emanet hayatını kaybetti ve 10 binin üstünde kişi birlikte gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si bala 114 siyasal mahkum karşı idam cezası kararı verdi.

Share: