Nazır Aristokrat: “Terörle mücadelemiz, terör örgütünün destekçilerini de rahatsız etmektedir”

Bakan Aristokrat: “Terörle mücadelemiz, yıldırı örgütünün destekçilerini da rahatsız etmektedir”

” Yunanistan’ın göçte uyguladığı şiddete bayram söyleyemeyenler, zat ordularına atık iftiraya da sessiz kalacaklardır”

MUĞLA – Muğla’nın Fethiye ilçesinde İçişleri Bakanlığı Mülkiye Denetleme Kurulu Başkanlığı 2022 Yılı İnceleme ve Değerlendirme Toplantısı’nda mütekellim İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne atık iftiraya kaba imdi. Vekil Soylu iftiraya, “Terörle mücadelemiz yıldırı örgütünün destekçilerini üstelik erinçsiz etmektedir. Yunanistan’ın göçte uyguladığı şiddete söz söyleyemeyenler, kişi ordularına atılan iftiraya de ağızsız kalacaklardır” sözleriyle cevap verdi.

Fethiye’deki aynı otelde düzenlenen İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı 2022 Yılı İnceleme ve Kıymetlendirme toplantısına, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Mülkiye Teftiş Heyeti Başkanı İbrahim Akın, Muğla Valisi Orhan Semiz, Fethiye Kaymakamı Alper Balcı ve mülkiye müfettişleri katıldı.

Toplantıda inhisar dışı bırakılan patlayıcı maddelerin üretimi, ithali, taşınması, saklanması, depolanması, satışı, kullanılması, bulunmayan edilmesi ve denetlenmesi konusunda düzenlenen işler değerlendirildi.

“Terörle uğraş terör örgütünün destekçilerini birlikte erinçsiz etmektedir”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat toplantıda yaptığı konuşmada ” Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Türk tarihiyle denk bire bir yaşı ve güzel tıpkısı geleneği var. Bazıları sürekli bu kurumlara iftira atar. Yıllardır bunu yaparlar amma yaftaları aynı soy bu kurumlara tutmaz. Çünkü yalandırlar. Zira bahsettiğim us ve köklü gelenek onların iftira ettikleri suçların işlenmesini önler. İşte en son Türk Tabipler Birliği’nin başkanı henüz geri akşam ezanı tıpkı göstergeç tıpkısı kanalında Türk devletine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ayrımsız iftira attı. Bu sefihane iftirayı atıp PKK’nın propagandasını yapmaya yeltendi. Bu bühtan sahibinin yaptığı PKK’ya yıldırı örgütüne tıpkı himaye sağlamaktır. ve bunu ilk defa birlikte yapıyor değil. Bunu tekraren ortaya koydular. Zira terörle mücadelemiz hoppadak terör örgütlerini değil, yıldırı örgütlerinin destekçilerini birlikte huzursuz etmektedir. Avrupa ve Amerika gücü yetmeyince ameliyat çocuklarını devreye sokmaktadır. Yunanistan’a göçte uyguladığı takat üzerine yegâne söz söyleyemeyenler. Yunanistan’ın ortaya koyduğu momentum ve sonucu yerine ölümler üzerine, cinayetler konusunda bire bir biricik söz söyleyemeyenler batının üzüleceğini hissedenler, onların üzülmesine kıyamayanlar, tabiatıyla kişi ordularına yapılan iftiraya dahi sessiz kalacaklardır. Hep beraber dahi tanık olacağız. Bu bile onların sınavıdır” dedi.

“Mülkiye Teftiş Kurulumuz bunaltıcı bire bir güçlük yüklenmiştir”

Icra Vekili Aristokrat konuşmasının devamında, “Manşet birimlerimiz, ordumuz bu ülkenin bayrağını, toprağını, özgürlüğünü korur ama sizlerin omuzlarında da bu devletin geleneğini, bu tarihi aklını, karakteri siper yükümlülüğü vardır. ve sizler, sizden öncekiler, bugüne kadar direşme ettiniz. Öğün yerini ayrılma etmediniz. FETÖ gibi çıyanlık çetelerine rağmen vasilik akıllarına karşın infirak etmediniz. ve bu devleti anlatmak husus ayrımsız keçe devleti haline yayımlamak isteyenlere cevaz etmediniz. 15 Temmuz süreçlerinde bu ihtişam geleneğini FETÖ’nün saldırısına maruz kalmışken Mülkiye Teftiş Kurulumuz ağır sıklet bir sorumluluk yüklenmiştir. FETÖ’yle mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı ve vabeste kuruluşlardaki 473 soruşturma sonucunda 27 bin 166 personel üzerine planlı 1993 raporda mülkiye müfettişlerimizin imzası vardır. El tıpkısı dönemdi. Fedakarlık mucip tıpkısı dönemdi. ve bu çekicilik bu fedakarlığı hakkıyla adına getirmiştir. Allah sizlerden razı olsun. Sizlerin gelişigüzel birine biricik biricik teşekkürname eylemek istiyorum. Işsiz hazırda 177 müfettişimiz var. Bu kurumun sayısının arttırılması bayağı değil. Ayrımsız mülkiyenin yetişmesi meslekte pişmesi, zaman ve çalışma talip benzeri meseledir” diyerek konuştu.

“271 denet gerçekleştirdik”

Bakan Soylu 2022 yılında gerçekleştirilen teftişlerle ilişkin kendisine, “Çabucak bu yıl yani 2022 yılında valilikler kaymakamlıklar, memleket, kaza güvenlik müdürlükleri, polis güçleri maneviyat terbiye merkezi müdürlükleri 51 ülke, kaza kurnaz komutanlıkları, kişi müdürlükleri, sivil toplumla ilgiler, göç idaresi, kıyamet ve ivedili format müdürlükleri ve diğer birimler atılmak için mecmu 271 teftişi 56 mülkiye müfettişimiz vasıtasıyla gerçekleştirildi. ve bu teftişler sonucunda toplam 273 skor rapor düzenlendi. Bu doğrusu takdir edilecek, doğrusu ortaya konulacak tıpkı süreçtir. Şurası üstelik anlatım etmem geçişsiz. Performans seçme geçen zaman artmaktadır. Çap gelişim yapar. Fayrap Etmek zorundadır. Devletin işi hakim kalmamalıdır. Vatandaşımız hizmetkarlığında izzet bu işlerini bitmeme ettirmelidir” dedi.

“Kendimizi yenilemek zorundayız”

“2019 yılında başladığımız kolluk gözetim komisyonu var” diyerek sözlerine devam fail Vekil Soylu, “Mülkiye Teftiş Heyeti’nun sekreterliğini yürüttüğü kolluk gözetim komisyonunun faaliyete geçmesiyle alay malay kolluk personeli hakkındaki şikayetler araç altına alınmaya ve izlenmeye başlanmıştır. Bu kapsamda merkezi pusat sistemine tahminî 196 bin kolluk personeli karşı 146 bin başvuru kaydı mamul. Nezaret birimlerimizin özellikle ciddi planlarımıza mevzuata uygun çalışmalarını uydurmak için personel intiharından uyuşturucuyla mücadeleye, kadına yönelik şiddetten otoyollarda çabukluk kontrolüne büyüklüğünde zorlu çokça konuda inceleme ve araştırı çalışmaları yürütülmüştür. Kamuya yalınlık alanlarda kamera sistemlerinin kurulması, işletilmesi ve izlenmesi ile ilişkin uygulamalar ve mesail mahalli yönetim birimlerinin kurdukları şirketlerin denetiminin burada görev yapan personelin türel sorumlulukları belirleme süreçlerinde karşılaşılan mesail, inhisar dışı bırakılan patlayıcı maddelerin üretimi, ithal satışı kabil dayanabilen haddinden fazla değişik konularda arkadaşlarımız tıpkı konuşma ve değerlendirme ortaya koymaktadır. Dünyada neredeyse rastgele saniye bakir bire bir evolüsyon var. Öyleyse bizlerin bile idare noktasındaki insanlar olarak daima kendimizi yenilemek zorundayız. Çünkü günümüzün denet mantığı elden bulunan tıpkısı kanunu uyulup uyulmadığını denetlemekle merbut değil. Sizlerden beklentimiz, örneklerini anlattığım kabil kat göstericidir. Yani bakir bire bir evolüsyon karşısında kurumların mevzuat çıkana kadar ne yapacağını bilmez halde bırakmamaktır. Dünyayı izlem etmeniz gelişmeleri izlem etmeliyiz. Izleme etmelisiniz. Bize nasıl yansıyacağını değerlendirip tılsım alınması müstelzim yerde ikaz yapılmalı. Rota çizilmesi müstelzim yerde rota çizmeliyiz. Herhangi Bir ahit söylediğimiz benzeri öz var. Bizim teftiş ve denet mantığımız tecziye odaklı değildir. Trafikte de bunu yaptık. Hemen ceza değil, arada sırada sürücüleri durdurup hele etraflı yolda dikkat dağınıklığının önünü almaya çalıştık. Sizler üstelik bunu yapacaksınız, yapmaya devam edeceğiz” diye niteleyerek sözlerini tamamladı.

Mülkiye Teftiş Heyeti Başkanı İbrahim Akın, kurumun görevlerinden bahsettiği konuşmasında, “Kurulumuzun fariza alanı, sair vekillik teftiş kurumlarına bakarak az çok geniştir. Mümasil geçmişte Göç İdaresi, AFAD başkanı ve şişman teşkilatların bakanlığımız bünyesine katılması ve kolluk denetleme komisyonunun faaliyete geçmesinin yanında bakanlığımızın görev ve hizmetlerindeki genişlemeyle gelişigüzel hisse senedi yoğunluğu bile artmıştır. Desteklerinizle akıbet dönemde yapılan adımlarla denetmen sayımız oldukça arttırılmış ve müfettişlerimize sağlıklı düzentileme mekanları hazırlanmıştır.Büyüklük müfettişleri çevrimli şakirt ilişkisi içerisinde yetiştirilmektedirler. Mutluluk müfettişi doldurma tekniğini hisse senedi ve soruşturmalarda bittabi işler içerisinde bulunulması gerektiğini, anlatma ve çizgi alışkanlıklarını yanı sıra yetiştiği müfettişten alır. Mahirane şakirt ilişkisi, müfettişin patika hayatı boyunca devam porte. Rastgele sene düzenlediğimiz mesleki toplantıların bize sağladığı genişlik şişman fayda anadan görme değerlerimiz amacıyla üstelik kaynaşmayı sağlamanın yanında, kullanılmamış gelişmelerin ortaya sâdır kullanılmamış boyut ve olayların İncelenmesi ve konuşma edilmesidir. Bu mesleksel toplantımızda bile kamuya küşade alanlarda alıcı sistemlerinin kurulması, mahalli yönetim birimlerinin kurmuş olduğu şirketler inhisar dışı bırakılan patlayıcı maddeler üzerine planlı hisse senedi ve işler Mülkiye Denetleme Kurulu Yönetmeliği’nin uygulanması ve yönerge hazırlıkları say konuları adına belirlenmiştir. Seminer programımız dahilinde bu konular hep alay malay istişare edilmekte ve değerlendirilmektedir. Iyelik oturmuş daha çok üstelik fariza alanıyla ilişkin edimsel gelişmeleri ve değişiklikleri yakından takip edecek ve buna göre kendisini yenilemeye ve geliştirmeye devam edecektir” dedi.

Muğla Valisi Orhan Yağlı ise “Muğlamızda eğitimden sağlığa, tarımdan güvenliğe, kültürden turizme kadar rastgele alanda yaptığımız çalışmalara Muğla Valiliği Yatırım İzleme Eş Güdüm Başkanlığına, valiliğimize balaban destekler verdiniz. Hele şuna vurgu düzenlemek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Tarım Bakanlığımızla iş birliği içerisinde Muğla Valiliği Yatırım Eş Güdüm Başkanlığı aracılığıyla Antalya, Burdur, Muğla, Denizli kesişme noktasında yaklaşık bin 400 dönümlük alanda Seydikemer Süt Kombinasyon Uran bölgesinin bilcümle alay malay hayata geçiyoruz. Burada öncülüğü Muğla Valiliği Envestisman İzleme Eş Güdüm Başkanlığı yapmaktadır. Muğla’mızda tarihi ve kültürel zenginlikleriyle haddinden fazla şişman değerlere cemaat ayrımsız kent. Burada de kestirmece 200’e mümasil kültürel kayran, tarihi düzlük var. Bizde bu alanları et kafalı kazanıyoruz. Bu yapılan çalışmalarda belediyelerimizin projelerine de bindi oluyoruz.2014, 2015 ve sonrasında yaşanan tarihi süreçte, kurulumuzun mensupları FETÖ yıldırı örgütü ve gayrı terör örgütlerine alın demokrasinin, milli iradenin, sivil iradenin birlikte durarak tarihi bir duruş sergilemişlerdir” diyerek konuştu.

Share: