Nazır Soylu Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere haremlik edip halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Lice ilçesinde antika çağda iskân yeri olarak beğenilen Bırkleyn Mağaraları’nda AK Fırka Diyarbakır Cahillik Kollarının düzenlediği “Lice Gençlik Buluşması” programına katıldı. Soylu, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin almanak tıpkı tarihten, Nazik İskender’in konakladığı ve zat işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların büyük işve olduğunu söyledi.

Çokça etkili ve varlıklı tıpkısı medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Soylu, ” Malazgirt’in hikayesi haddizatında bu Anadolu’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Rum topraklarına girişin hikayesi üstelik hiç unutmayın kim bire bir kontak ve beraberlik hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu boş tanıdıkları ve birbirleriyle beraber esasta küffara cebin alay malay oldukları, benzeri değeri taşıdıkları, benzeri anlayışı taşıdıkları, neymiş iki kardeşin kucaklaşması kadar bize bu toprakları sınırlı yapmalarının belki bile arz makro nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin imdi elan etkili kullanılabilecek bir noktaya getirileceğini bildiren Soylu, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna hazır olduğunu anlattı. Nazır bir uzaklık halay çekici vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere zevcelik etti. O anlar kameralara de yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ AYGIN EDİYOR”

Terör örgütü PKK’ya çok konu söylediğini rapor fail Soylu, “Haddinden Fazla de küçümseme söylemeye devam ediyorum. Amma PKK, yıldırı örgütünün benim laflarımdan etkilendiği arz büyük cümleler PKK hemen ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, bir zamanda ayrımsız kültürel terörizmle, kültürünü da bitap etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, familya ilişkilerimizi, asıl-ata duygularımızı, komşu ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, rastgele birini müteferrik ediyor.” diyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini ama tıpkısı bedel ödediğini anlatan Soylu, fiyat namına ahlakını ve bir zaman üstüne titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Bakan Aristokrat, şöyle bitmeme etti: “Demincek ayrımsız sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun için bile bazen kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak amacıyla. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i başkalaştırmak üzere. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve bütün değerlerimizi temel itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek için. karşı karşıya kaldığımız durum budur. Sonuç 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar tek adalet etmediği aynı parantezle yüz yüze kaldı. Parantez diyorum. Çünkü tığ bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Daha sonraları Bakan Aristokrat Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu üstüne Soylu, “Haddinden Fazla ince yıllar yıldırı örgütünün maatteessüf hakimiyetinde mağaralar adına eskimiş. Cenabıhak razı olsun düzenlilik güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle aha kâffesi şimdi birer turizm destinasyonu tarihsel destinasyon olmaya aday. Oylumlu tıpkısı düzlük.” ifadelerini kullandı.

Vekil Soylu’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde SELIM Tümen Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Yüce İhsan Akarsu, İl Itimat Müdürü Fatih Kaya, DOĞRU Fırka MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, Genel Kalıp Avrat Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Muhammet Lahut Münevver, Uyanık Havza Komutanı Ferik Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Sezmek da zevcelik etti.Share: