Nemrut Jeoparkı’nın UNESCO ağına alınması için arazide düzentileme yapıldı

Bitlis Muazzez Üniversitesi (BEÜ) Nemrut Jeoparkı Koordinatörlüğü Vukuf Kurulu üyeleri, bölgedeki jeositlerin koordinatlarını ve mücahede yürütülecek yerleri belirledi.

Tatvan ilçesinde saf güzelliklerinin birlikte haddinden fazla sayıda ilmî çalışmaların yürütüldüğü Bitlis Nemrut Jeoparkı’nın, Mürekkep Milletler Terbiye, Fen ve Ekin Örgütünün (UNESCO) Küresel Jeopark Ağı’na dahil edilmesi üzere çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda BEÜ bünyesinde, 11 kişiden oluşturulan haber kurulunun üyeleri, Avrupalı Rastgele Destinasyonlar Projesi kapsamında “Mükemmellik Ödülü” düz Nemrut Kalderası’nın dahi içinde vadi aldığı bölgede ilk düz çalışmasını yürüttü.

Nemrut Dağı eteklerinde, Çekmece köyünde, Nemrut Krater Gölü ve çevresinde, püskürtü kalıntılarının bulunduğu Kantaşı bölgelerinde incelemelerde bulunan veri yerleşmiş üyeleri, jeositlerin koordinatlarını, yan tabelalarının bırakılacağı alanları, üslup yolları, gelecek merkezi ve erkete kulelerinin yapılacağı yerleri belirledi.

“Havza turizmine yardım sağlayacak”

BEÜ Fen Gökçe Yazın Fakültesi Akademisyen ve Bitlis Nemrut Jeopark Koordinatörü Doç. Dr. Yunus Uzun Maraba, AA muhabirine, bili kurulu adına Nemrut Jeoparkı’nda çalışmalara başladıklarını söyledi.

Önceden belirleme ettikleri jeositleri yerinde gördüklerini belirten Maraba, “Bu çalışmalar sonucunda ati sene temmuzda UNESCO’ya akıl mektubumuzu göndermeyi, ekimde birlikte başvurumuzu yapmayı planlıyoruz. Nemrut’un UNESCO tarafından jeopark yerine akseptans edilmesi, toprak turizmine koskocaman katkılar sağlayacak, yerli ve yabancı birçok gezici buraya gelecektir. Bu sayede kentin kazançlı anlamda gelişmesine açar olacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Referans sonrası UNESCO ekibinin, yapacağı incelemenin peşi sıra kararını vereceğini anlatan Rençper, “Umarım çalışmaların sonucunu alırız ve Bitlis’e bu jeoparkı kazandırırız. Bunun gerçekleşmesi şehrin geleceği için çok gür olacak.” dedi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sebep Güngör ise kürsü çalışmalarını bitiren vukuf kurulunun Nemrut Jeoparkı’nda evvel düz çalışmasını yapmaya başladığını söyledi.

Sahada ilkin tespit ettikleri jeositleri yerinde görerek koordinatlarını belirlediklerini dile getiren Güngör, şunları kaydetti:

“Tabelaları ve yön oklarını nerelere yerleştireceğimizi ve jeositlere bindi olacak kültürel etnografik değerlerimizi şüphesiz işleyebileceğimizi çalıştık. Bu işlerimizi bitirdikten sonraları ati sene UNESCO’ya başvuracağız. Bu dümdüz benzeri proses değil, bunu bir yere büyüklüğünde getirdik. Bu süreci, UNESCO’nun toptan jeoparkına organ namına bile sonlandıracağız. Burası turistik aynı bölge. Başvuru olumlu sonuçlandığında Nemrut Jeoparkı dünyanın değme durumunda aşina bire bir düz olacak, insanlar ‘Gidip görelim.’ diyecek.”

Share: