Nevşehir’de yılın ahisi, kalfası ve çırağına plaket verildi

Nevşehir’üstelik, Cömertlik Haftası dolayısıyla Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanlığınca (NEVESOB) planlı programda yılın ahisi, kalfası ve çırağına plaket verildi.

NEVESOB binasındaki törende konuşan Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, esnafın topluluk için üreten ve etkin kişiler olduğunu belirtti.

Esnafın çırak bulamama konusunda balkı yandığını aktaran Becel, şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımızın hayata geçirdiği MESEM uygulamasıyla esasen hem öge temini hem da mesleklerin gelecek nesillere aktarılması noktasında öge esermek açısından önemli tıpkı proje hayata geçti. İlimizde şu anda 2 bin 500 can MESEM’lere taşıt oldu. Yaş şartı aranmaksızın gelişigüzel meslek dalında, herhangi bir iz okuluna kopyalanmak talip kardeşlerimiz buralara araç yaptıracaklar, işletmelerde çalışacaklar. Hem işletmelerin iş gücü ihtiyacı karşılanmış olacak hem üstelik izzet eliyle terbiye giderleri için mahiye tıpkısı ifa yapılacak. Ekol mezunu olacaklar ve okulu bitirdiklerinde da aksiyon sahibi olacaklar.”

Belediye Reisi Mehmet Sarban üstelik içtimai hayatta ticaret, fora etmek ve esnaflığın ehemmiyet teşekkül ettiğini anlatarak, “Tarihe baktığımızda üstelik uygarlık namına ileriye gitmiş toplumlarda bütün ticari ve içtimai hayatta adaleti ve birliği sağlayan toplumların ilerlediğini görüyoruz. Bir toplumun ekonomik temeli sağlam olursa, hars temeli sağlam olursa ilerlemesi kaçınılmazdır.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların ardından “Yılın ahisi” seçilen 70 yaşındaki Yaşar Simit’e, “Yılın kalfası” seçilen Tevfik Terlemez’e ve “Yılın çırağı” seçilen Selman Saçlı’ya onurluk ve hediye verildi.

Programda Ilbay Becel ve Başbuğ Savran’a dahi NEVESOB Başkanı Mehmet Pınarbaşı marifetiyle cömertlik kaftanı dürü edildi.

Programın peşi sıra protokol üyeleri ve ayn başkanları tarafından esnafı ziyareti yapılarak karanfil verildi.

Share: