Niğde Barosu ve Haçiko’dan Konya ve Mamak’ta Yaşanan Hayvanlara Çaba Olayıyla İlgili Suç Duyurusu

ENES DUYGUSAL ÖZMEN

Niğde Barosu Efsanevi Hakları Komisyonu ve Hayvanları Biçarelik ve İlgisizlikten Himaye Derneği (HAÇİKO), Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ilgilendiren Iyesiz Efsanevi Kademe ve Rehabilitasyon Merkezi ile Ankara Mamak’ta kâin tıpkı barınakta hayvanlara muteber şiddetli ilgili suç duyurusunda bulundu. Niğde HAÇİKO temsilcisi Mehtap Özdemir, “21. yüzyılda hala kuduruk vakalarının görülmesi, dakikasında artan efsanevi popülasyonu çıkmaz hayvanlarının değil 2004 yılında çıkarılmış kanunu uygulamayan, görevini yapmayan belediyelerin, kurumların suçudur” dedi.

suç duyurusu öncesinde Niğde Adliyesi önünde açıklama özne Niğde HAÇİKO temsilcisi Ay Işığı Özdemir, şöyle konuştu:

“HAYVAN DOSTLARIMIZ BARINAKLARA HAPSEDİLDİ”

“Bugün vicdan sahibi, insanca melekelerini hala kaybetmemiş, dirim hakkının kutsallığına inanan gönüllülerimizi temsilen bütün bulunmaktayız. İnsanlar hayvan dostlarımızın natürel yaşam alanlarını betonlarla engelleme etmiş, onlara yaşayacakları düzlük bırakmamıştır. İşkence, açlık ve herhangi bir tip yoksunlukla hayatta kalmaya etkin bu canlıları sokaklara da sığdıramamış ‘sokakta kapik olmaz’ diye niteleyerek hepsinin vücut boyu hapsolarak barınaklara gönderilmesini istemiştir. Hayvanların kısırlaştırılması, yaralı ve hastaların tedavisi amacı ile kurulan bu barınaklar adeta ayrımsız mapushane görevi görmüştür. Bu kurumlarda hayvanlar aç bırakılmış, tedavisi yapılmayıp ölüme ayrılma edilmiş ve kalplerine çamaşır suyu enjekte edilerek öldürülmüştür. beraber çamaşır suyu bulamayan evet da işkenceden gusto alan belediyelerde bile kürekle kafalarına yüz kere vurularak canice ölümlere imza atılmıştır. Konya barınağında dahi şahit olduğumuz amacıyla belediyeler efsanevi refahını sağlamaktan çokça uzakta olup bünyelerinde yer azgın katilleri da barındırabilmektedirler. Konya barınağındaki katillerin iki dirilik ile mecbur olmadığını hepimiz biliyoruz ve bu konuda adaletin işve edeceğine ve birlik sorumluların adalet ettiği cezaları alacağına güvenimiz tamdır. Türe topaldır ağır ağır yürür ancak gideceği yere er geç varır. Konya ve Ankara Mamak barınaklarıyla ile ortaya çıkan yalnızlık görüntüleri bilcümle ülkeyi bir tane eğin halinde tıpkısı araya getirmiş emin sokaklar kisvesi altında ayrıştırılmaya çalışılan halkı istemeden birleştirmişlerdir.

“BELEDİYE BAŞKANLARI HENÜZ ÖNEMLİ İŞLERİ OLDUKLARINI SÖYLÜYORLAR”

21. yüzyılda hala akur vakalarının görülmesi, anında kalan hayvan popülasyonu çıkmaz hayvanlarının değil 2004 yılında matrut kanunu uygulamayan, görevini yapmayan belediyelerin, kurumların suçudur. Bunu milletimiz üstelik son olaylarla birlikte çok açık ayrımsız şekilde anlamıştır. Hayvansever namına gidildiğinde henüz koca işleri olduğunu ifade eden uray başkanlarının, hayvanseverleri zaman kaybı adına görüp gözlerini devirerek ortamdan uzaklaşan siyasilerin hangi yöntemsiz işlerine ne da canların hayatına servet olan yasadan tıpkısı bilgi uygulamalarına göz yumulmayacaktır. 5199 sayılı kanun umum kendisine uygulanıp, ölüm kampı arkaç getirilen barınaklar gündeş geçici hizmet evlerine dönüştürülüp her bir hareketli doğruluk ettiği yaşam standartlarına kavuşunca ve arz önemlisi tek tartışmaya mevki vermeyecek kadar kategorik ayrımsız şekilde hayvanların hayat alanlarının barınaklar olmadığı seçme alım vasıtasıyla anlaşılana kadar mücadelemiz bitmeme edecektir. Birey dostlarımızın çokça daha gür hayat koşullarında hayatlarını sürdürmeleri namına yaptığımız ya de yapacağımız çalışmalarda yanımızda olan herkese, sesimizi duyurduğunuz üzere birlikte siz matbuat mensuplarına değişik teşekkürü borç biliriz.”

“ÖNEMLİ OLAN YASA ÇIKARTMAK DEĞİL KANUNUN UYGULANABİLMESİDİR”

Niğde Barosu Efsanevi Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Erek Turan ise şu ifadelere düzlük verdi:

“Hayvansever derneklerine destek olmak amacıyla burada bulunuyoruz. Biz burada bir iki önce yapılan matbuat açıklamasına katılıyoruz. Konunun biz kanuni boyutu amacıyla buradayız. Serencam dönemlerde ülkemizde yaşanan davranışlar göstermiştir ki muhteşem olan bu ülkede kanun çıkartmak değil kanunun uygulanabilmesidir. Mevzuatta olan şu anki 5199 dar kanun bu haliyle uygulanabilir değildir. Ülkemizde rastgele sabık gün sokak hayvanlara olan azap ve çaba artmaktadır. Bu katliamların serencam bulması amacıyla yetkililerin elan etkili yasalar çıkarmasını ve bu yasalarında uygulanabilir ağıl getirilmesini istiyoruz. Niğde Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına çıkmaz hayvanlarının korunması amacıyla her cins desteği derneklerimize vereceğimizi belirttik, yine belirtiyoruz.”

Share: