Numan Vareste: Türkiye, bu coğrafyanın kilit taşıdır (2)

GENÇLİK BULUŞMASINA KATILDI

SELIM Tümen Genel Başkanvekili Numan Vareste, Kahramanmaraş’taki programının peşi sıra Adıyaman’a geçti. DOĞRU Öğür Genel Başkanvekili Vareste’u AK Öğür Adıyaman Saylav Ahmet Okumuş, Halil Fırat, Adıyaman Şehremini Dr. Süleyman Kılın ve partililer karşıladı. Kurtulmuş, önceki kendisine Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ı musahabe ederek şeref defterini imzaladı. Il ziyareti sonrası Vareste, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç’ı mülakat ederek icraat için hikmet aldı. Vareste, henüz sonraları YANLIŞSIZ Fırka Adıyaman Gençlik Kolları vasıtasıyla Türkiye Petrolleri’nde düzenlenen ‘Toyluk Buluşmaları’na katıldı.

Burada gençlerle tıpkı araya gelerek soruları yanıtlayan Vareste, “3 dönüş geçmiş Cumhurbaşkanımız 250 bin toplumsal konut projesini açıkladı mı? Açıkladı. 100 bin arsa bile iktidarlı aynı şeydir. Zaman kim rakamı bilmiyorum amma tor nicelik 880 bin civarında başvuru olmuş, 250 bin ev üzere şimdi bittabi ki mugayeret bundan maraza duyabilir bunu anlarım. Eleştirebilir der ki; şurası böyle yapsaydınız tığ olsak şöyle daha dolgunca yaparız der buraya kadar eyvallah ama terbiyesizce Türkiye’nin ikinci partisinin genel başkanı Kılıçdaroğlu kalkıyor bugün gördünüz toplumsal medya hesapları üzerinden cumhurbaşkanımızın lasmanını yapmış olduğu bu 250 bin konutluk projenin beyefendi kalkıyor hangi diyor? Buradan tabiatıyla Erdoğan paraları toplayacaksın bunla partinin seçim kampanyasının finanse edeceksin. Böylesine büyük ayrımsız yalana ben ne diyeyim? Seviye bakımından arz kayırıcı bekçi bu. Teşekkür ederiz, tebrik ederiz bu büyüklüğünde insanı ev sahibi olma imkanına kavuşturuyorsunuz ve bu büyüklüğünde insana karı sahibi olma imkanı hayallerini realizasyon ümidi veriyorsunuz dese büyüyecek. Ama buradan bir domates dolması üretiyor ve zannediyor kim; bu yalana insanlar kanacak” dedi.’TÜRKİYE’Yİ TACİZ EMRETMEK YUNANİSTAN’IN HADDİ DEĞİLDİR ‘Yunanistan’ı uyararak, bu ermiş kavim namına karşı yapılan haksızlıklara katiyen sabır edemeyeceğini söyleyen Kurtulmuş, “Yunanistan’a tavsiyemiz ara sıra komşuluk hukukumuz var kabak karadan hem denizden komşumuz. Yunanistan’a tavsiyemiz şudur. Bu muazzez milleti unutmayın. Bu ermiş kavim namına karşı yapılan haksızlıklara katiyen dayanma etmez ve Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmasına cevaz etmez. Bu anlamda ona buna istinaden haddinizi aşan işlerin içine girmeyin. Türkiye’yi tırmalamak Yunanistan’ın haddi değildir. Vekalet eskiden yıldırı örgütleri üzerinden yapılıyordu, demin yıpranmamış aynı dönemi başlatılıyorlar. Bakan devletler gelmek biraz aheste olur amma devletleri sanki kişi vekilleriymiş kadar kullanarak kendi güçlerini artırmaya çalışıyorlar. Yunanistan’a tavsiyemiz buna maşa olmasınlar. Biz Türkiye ve Yunanistan olarak düet masada değme kalem görüşmeyi yaparız. Anlaşamadığımız konular evet amma anlaştığımız konularda üstelik duruluk mezuniyet ederiz. Sakın üçüncü ülkelerin dediklerine kanarak Türkiye ile bir antagonizm ya bile Türkiye ile tıpkısı rakiplik ilişkisine girmesinler” diye niteleyerek konuştu.’BÜTÜN ACUN EKONOMİLERİ IRI BİR TÜRBÜLANSIN İÇERİSİNDEDİR’Tüm dünyanın soylu erki zahmet içerisinde olduğunu ve Türkiye’nin ise olumlu adımlarla ilerlediğini tamlayan Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ağırlık benzeri süreç. Takkadak Türkiye değil, bilcümle dünya ekonomileri balaban benzeri türbülansın içerisindedir. Etraflı yıllardır enflasyon lafını unutmuş ülkelerde da haddinden fazla faziletkâr enflasyonların ortaya çıktığını görüyoruz. İnşallah Türkiye bunu atlatacaktır. Dayanışmayla, akılla, ferasetle ve inşallah üreterek diri büyük Türkiye yerine bu süreci atlatacağımızı beklenti ediyorum. Elbette kim; vatandaşlarımıza şu devir biter, bugün biter, şu kamer biter diye ruz vermenin makul olmadığı kanaatindeyim. Amma hareket müspet yöndedir. Türkiye ekonomisinin toparlanma süreci içerisine girdiğini görüyoruz. Yollarda ürettiğimiz ürünlerin kamyonlarla, TIR’larla taşındığını fabrikaların harıl harıl çalıştığını bunu söyleyince haddinden fazla bozuluyorlar. Tevhit uran bölgelerimizin yetmediğini görüyoruz, ben nerdeyse gelişigüzel hafta 2-3 kente gidiyorum, Adıyaman’da de kombinasyon endüstri bölgesi yetmiyor. Adıyaman’ın birlikte eskimemiş ayrımsız kombinasyon endüstri bölgesine ihtiyacı var. Bu ne demektir kim Adıyaman imdi yapmak istiyor. Allah’ın izniyle bu istikamette yürüyeceğiz.”

Maharetli DÜZLÜK- Sercan SAKAN/ ADIYAMAN,

Share: