Numan Vareste: Türkiye, bu coğrafyanın kilit taşıdır

DÜRÜST Fırka Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin bölgede kilit aynı notada olduğunu belirterek, “Türkiye, bu coğrafyanın merkezidir, bu coğrafyanın kilit taşıdır. Türkiye’yi buradan alır çekerseniz hangi Balkanlar’bile hangi de Ortadoğu’da, Kafkaslar’üstelik, Karadeniz’bile, Akdeniz’üstelik geçim kalır.” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yoluyla yaptırılan Ulvi Sezal Köprüsü’nün açılışına törenine DOĞRU Öğür Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, SELIM Fırka Takım Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahirane Ünal, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Ateşli, Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör, milletvekilleri, şehremaneti başkanları ve vatandaşlar katıldı. Törende mütekellim Numan Vareste, birçok çevrenin Türkiye’nin dinamik tıpkı mutluluk olmasını istemediğini belirtti. Vareste, Türkiye’nin ilkin zırh sanayi oluşmak üzere birçok alanda saldırı yaptığını, bulunduğu coğrafyanın anahtar taşı haline geldiğini belirterek şöyle konuştu:

‘TÜRKİYE, BU COĞRAFYANIN FORMAT ÜSSÜDÜR'”Türkiye diyerek konuştuğumuz saha sıradan ayrımsız mevki değildir. İsterseniz standart, dünyanın kalbidir, bu coğrafyanın merkezidir, bu coğrafyanın kilit taşıdır. Türkiye’yi buradan alır çekerseniz ne Balkanlar’de ne üstelik Ortadoğu’da, Kafkaslar’birlikte, Karadeniz’dahi, Akdeniz’da hayat kalır. Türkiye’nin denizlerde özlük gemilerini yüzdürmeye başlamasıyla kıvanma ediyoruz. Türkiye’nin öz helikopter motorunu yapmasıyla kıvanç ediyoruz amma unutmayın kim birilerinin dahi uykuları kaçıyor ‘Bunlar baştan güçlenirlerse, ayağa kalkarlarsa vay başımıza’ diyorlar. Türkiye’nin Akdeniz’üstelik ve Karadeniz’dahi petrol aramasıyla övünç ediyoruz, isteklendirme ediyoruz ve inşallah Karadeniz’bile olduğundan imdi doğalgazı inşallah Akdeniz’birlikte bulacağımıza inanıyor ve bunun için hız sarfiyat ediyoruz. Türkiye, on yıllar süresince süren Karabağ işgalini idare etmek amacıyla Azerbaycan’a şişman destek verdi, Türkiye Azerbaycan’ın arkasında değme platformda durarak on yıllar süren Karabağ işgali sona erdi. Tıpkısı misil henüz car ediyoruz, Karabağ Türk yurdudur, Azerbaycan yurdudur ve kıyamete kadar Azerbaycan yurdu olarak kalmaya bitmeme edecektir. Birileri bu bölgede zinde Türkiye istemiyor. Bizim bile bu toprak halklarına ve eren milletimize karşı sorumluluğumuz Türkiye’yi işlek bir şekilde doğacak taşımaktır. Şehirleri fakat ve fakat tıpkı uygarlık mefkuresine vabeste olanlar imar ve mensur kıymetiharbiye. Bu anlamda zat tarihinden kopuk, zat medeniyetini anlamamış, bu ülkenin bittabi ayrımsız devlet olduğunun farkında olmayan, bu milletin ne büyüklüğünde nazik tıpkı budun olduğunun farkında ve bilincinde olmayanlarla bu ülkede misil yürünmez, onlardan benzeri müfit gelmez. Öyle olduğu için üstelik bu millet o kafada olanları senelerdir, sittin senedir kenarda tutuyor, iktidara getirmiyor.”

Kahramanmaraş Büyükşehir Şehremini Hayrettin Güngör, köprünün inşaatını bayram verdikleri günde bitirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bugün çabucak benzeri güreşçi köprüsü açmıyoruz, tarihi dokumuzun merkezi olan kalemiz, sınırlı çarşımız, Ulu camimiz, Sarayaltı caddemiz tarihi dokumuzun merkezi. Bir zamanda buranın değişimine ve dönüşümüne bakım fail tıpkısı projenin birlikte açılışını yapıyoruz. Bu köprüyle gelişigüzel yaklaşık 750 metrelik Sarayaltı yolunu kaleye bağlamış oluyoruz. Bu köprümüzün maliyeti 36 milyon TL. 4 milyon civarında üstelik yolun masrafı oldu 40 milyon” diye niteleyerek konuştu.

Share: