NUMAN VARESTE: TÜRKİYE, BU COĞRAFYANIN KİLİT TAŞIDIR

DOĞRU Fırka Umumi Başkanvekili Numan Vareste, Kahramanmaraş’taki programının ardından Adıyaman’a geçti. DOĞRU Tümen Genel Başkanvekili Vareste’u SELIM Öğür Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydınlık, Halil Fırat, Adıyaman Belediye Reisi Dr. Süleyman Kılın ve partililer karşıladı. Vareste, geçmiş namına Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ı müzakere ederek onur defterini imzaladı. Vilayet ziyareti sonrası Kurtulmuş, Adıyaman Belediye Reisi Dr. Süleyman Kılınç’ı ziyaret ederek icraat üzerine vukuf aldı. Kurtulmuş, henüz sonra DÜRÜST Tümen Adıyaman Gençlik Kolları marifetiyle Türkiye Petrolleri’nde düzenlenen ‘Cahillik Buluşmaları’na katıldı.

Burada gençlerle aynı araya gelerek soruları yanıtlayan Vareste, “3 dönme evvel Cumhurbaşkanımız 250 bin toplumsal konut projesini açıkladı mı? Açıkladı. 100 bin yer bile güçlü tıpkı şeydir. Zaman kim rakamı bilmiyorum amma toy nicelik 880 bin civarında referans ergin, 250 bin aile amacıyla demin tabii kim uymazlık bundan dert duyabilir bunu anlarım. Eleştirebilir der ki; şunu böyle yapsaydınız biz olsak şöyle henüz dolgunca yaparız der buraya kadar eyvallah amma edepsizcesine Türkiye’nin ikinci partisinin genel başkanı Kılıçdaroğlu kalkıyor zaman gördünüz sosyal iletişim araçları hesapları üzerinden cumhurbaşkanımızın lasmanını yapmış olduğu bu 250 bin konutluk projenin beyefendi kalkıyor hangi diyor? Buradan tabiatıyla Erdoğan paraları toplayacaksın bunla partinin intihap kampanyasının akçalanmış edeceksin. Böylesine iri benzeri yalana ben ne diyeyim? Kur itibarıyla genişlik eğin yasakçı bu. Teşekkürname ederiz, tebrik ederiz bu büyüklüğünde insanı karı sahibi olma imkanına kavuşturuyorsunuz ve bu kadar insana karı sahibi olma imkanı hayallerini temin ümidi veriyorsunuz dese büyüyecek. Ama buradan tıpkısı yalan üretiyor ve zannediyor kim; bu yalana insanlar kanacak” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ TACİZ GELMEK YUNANİSTAN’IN HADDİ DEĞİLDİR’

Yunanistan’ı uyararak, bu eren ulus namına alın yapılan haksızlıklara katiyen götürüm edemeyeceğini belirten Vareste, “Yunanistan’a tavsiyemiz arada bir komşuluk hukukumuz var kabak karadan hem denizden komşumuz. Yunanistan’a tavsiyemiz şudur. Bu eren milleti unutmayın. Bu ermiş millet namına karşı yapılan haksızlıklara katiyen dayanma etmez ve Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmasına cevaz etmez. Bu anlamda ona buna güvenerek haddinizi aşan işlerin içine girmeyin. Türkiye’yi tırmalamak Yunanistan’ın haddi değildir. Vekalet vaktiyle yıldırı örgütleri üzerinden yapılıyordu, demincek kullanılmamış tıpkısı dönemi başlatılıyorlar. Bakan devletler gitmek az buçuk çetin evet amma devletleri neymiş kişi vekilleriymiş kabil kullanarak öz güçlerini artırmaya çalışıyorlar. Yunanistan’a tavsiyemiz buna maşa olmasınlar. Tığ Türkiye ve Yunanistan namına düet masada seçme nev görüşmeyi yaparız. Anlaşamadığımız konular tamam ama anlaştığımız konularda dahi ara ikmal ederiz. Sakın üçüncü ülkelerin dediklerine kanarak Türkiye ile tıpkısı düşmanlık ya dahi Türkiye ile tıpkısı rakiplik ilişkisine girmesinler” diye niteleyerek konuştu.

‘BÜTÜN ACUN EKONOMİLERİ BALABAN BİR TÜRBÜLANSIN İÇERİSİNDEDİR’

Tüm dünyanın iktisadi engel içerisinde olduğunu ve Türkiye’nin ise müspet adımlarla ilerlediğini belirten Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tahakküm bire bir proses. Hoppadak Türkiye değil, bilcümle acun ekonomileri şişman tıpkısı türbülansın içerisindedir. Mufassal yıllardır pahalılık lafını unutmuş ülkelerde de çokça faziletli enflasyonların ortaya çıktığını görüyoruz. İnşallah Türkiye bunu atlatacaktır. Dayanışmayla, akılla, ferasetle ve inşallah üreterek hararetli şişman Türkiye namına bu süreci atlatacağımızı beklenti ediyorum. Tabii kim; vatandaşlarımıza şu bölüm biter, bugün biter, şu kamer biter diyerek gündüz vermenin doğru olmadığı kanaatindeyim. Ama eda müspet yöndedir. Türkiye ekonomisinin toparlanma süreci içerisine girdiğini görüyoruz. Yollarda ürettiğimiz ürünlerin kamyonlarla, TIR’larla taşındığını fabrikaların harıl harıl çalıştığını bunu söyleyince haddinden fazla bozuluyorlar. Tevhit uran bölgelerimizin yetmediğini görüyoruz, ego nerdeyse her hafta 2-3 kente gidiyorum, Adıyaman’dahi bile kombinasyon sanayi bölgesi yetmiyor. Adıyaman’ın da kullanılmamış tıpkı kombinasyon endüstri bölgesine ihtiyacı var. Bu ne demektir ki Adıyaman artık hatırlamak istiyor. Allah’ın izniyle bu istikamette yürüyeceğiz.”Share: