Öğrenciler hem çilek dikti, hem bile husye yarışmasıyla eğlendi

Öğrenciler hem çilek dikti, hem üstelik er bezi yarışmasıyla eğlendi

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Kışla Mahmut Likoğlu Ortaokulu öğrencilerine üretimin önemini terennüm etmek ve tarımı sevdirmek amacıyla tarlada çilek fidesi diktirildi. Öğrenciler çapa yapıp hem çilek dikti, hem da yumurta yarışmasıyla tınlamalı dakikalar yaşadı.

Kdz. Ereğli ilçesinde demir polat fabrikalarından tekaüt olduktan sonraları 15 yıldır çiftçilik özne İsmet Çalıştırıcı eşi Ayşe Belletici ile gelişigüzel bahçesine çağırma ettiği Kışla Mahmut Likoğlu Ortaokulu öğrencilerine kullanışlı olarak çilek fidesi dikmeyi öğretti. Tarımın ve üretimin önemini anlatan Koç, piyasada fiyatların artmasının nedenlerini anlattı. Çalıştırıcı konuşmasında “Okuyorsunuz mimar oluyorsunuz, mühendis oluyorsunuz, Başbakan oluyorsunuz, Cumhur Reisi oluyorsunuz. Fakat akşam ezanı eve gidince karnınız acıkıyor, doğrumu? Onun üzere üretmemiz lazım, üretmezsek olanaksız. Ego gençlere bakıyorum üretmiyorlar, biraz tembeliz akla yatkın mu? Hep böyle telefonla uğraşıyoruz. Sonra gidiyoruz markete zeytin çokça fiyatlı, peynir çokça pahalı akla yatkın mu? Zira üretmiyoruz. Üreteceğiz ki ülkemiz kazanacak. Ego uran çığır lisesi mezunuyum. Demir polat fabrikasından emekliyim. Aldığım mahiye bana yetiyor, artıyor. Benimde bire bir hayalim vardı. Mahallemdeki insanlara elimden geldiğince koruyucu olmaktı. Benim tıpkı ihtiyacım bulunmayan. Benim 10 parça yeğenim, çocuklarım mühendis hepsi vazıh. Telefon nedir? Telefon bire bir enformasyon aracıdır. Amma siz telefonları dokunaklı kullanırsanız kötüye harcama. Şanlı olan onun mebzul yönlerini çekmek” dedi.

İsmet Belletici’un eşi Ayşe belletici ise çilek fidesinin lacerem elde edildiğini ve bahçeye bittabi dikildiğini öğrencilere bir tane bir tane anlatarak, kılgısal olarak ta gösterdi. Öğrenciler daha sonradan kendilerine gösterildiği kadar bahçede çapa yapıp, çilek fidesi dikip sulamasını gerçekleştirdi.

Kışla Mahmut Likoğlu Ortaokulu öğretmenlerinden Şafak Yılmaz, İsmet ve Ayşe Belletici çiftine öğrencilere kılgılı kendisine tarımın elbette yapıldığını anlatıp gösterdikleri üzere teşekkürname etti. Yılmayan, yapılan etkinliğin öğrenciler açısından çokça yarayışlı olduğunu söyledi.

İlk kez bahçeye girip çapa yaptığını ve çilek diktiğini belirten ortaokul öğrencilerinden Bağıntı parafin, 6 kamer bilahare ayrımsız bahçeye gelip diktiği çileklerin meyvesini yiyeceğini rapor etti.

Düzenlenen etkinliğin zat için çokça ayrımlı ve iyicene bir birikim olduğunu belirten öğrencilerden Oğuz Bozulmamış ise ilk defa çilek diktiğini burguladı.

Öğrenciler için masa hazırlayan İsmet Antrenör kendi bahçesinde ürettiği 7-8 çeşit meyveden ikram etti, ürünlerin piyasada ki koca fiyatları üzerine bilgi verdi.

Öğrenciler etkinlikte ayrıca İsmet Çalıştırıcı’un ürettiği yumurtalar ile konkur yaparak eğlendi.

Share: