Okumuş haberi! Nazilli evcil esnafına eş çıkıyor

Aydın’ın Nazilli ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşun 100. yılı cihetiyle domestik esnaf ve saf ürünlerine ehil çıkmak üzere festival düzenlendi. Etkinlikler 4-5 ve 6 Ilkgüz tarihleri arasında ‘Dernekevi Ürünler ve Tanıtım Stantları’ açılarak evcil esnaftan alışveriş yapılarak destek sağlanması amaçlanıyor.

Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluşu olan 5 Eylül 1922 tarihinin yıldönümünde tebrik kartı etkinliklerinde domestik esnafa cemaat çıkılması üzere festival düzenlendi. Nazilli esnafına ulama temin etmek, yerel nişane ve lezzetlerin tanıtımını boşaltmak üzere eşkâl 23 Nisan Parkında düzenlenen “Dernekevi Ürünler ve Tanıtım Stantları” panayırı yoğun katılımla açıldı. İlçede ilk kez planlı panayırın küşat törenine Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Reisi Kürşat Engin Özcan, Nazilli Tecim Odası Başkanı Nuri Aslan, Nazilli ESKKK Başkanı Dursun Öztunç, özge Oda Başkanları ile temsilcileri, STK temsilcileri, Mahalle Muhtarları ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.

Nazilli Esnafları Güçbirliği Derneğinin aile sahipliğinde ve Nazilli Belediyesi’nin desteğiyle ilki gerçekleştirilen festival, Curcuna Bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde kortej yürüyüşüyle alana gelinmesi ile başladı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra bir istişare eden Nazilli Esnafları Kırıcı Birliği Derneği Başkanı Briz Tuğral, Nazilli Belediye Reisi Kürşat Açık Deniz Özcan’a, desteklerinden muhit de Kaymakam Sedat Sırrı Arısoy’a teşekkür ederek: “Nazilli’birlikte ilk namına tamamen Nazilli Esnafının katıldığı bu etkinliğe elimizden geldiği kadar mahmul benzeri izlence hazırlamaya çalıştık. Çocuklarımızın eğlenebilecekleri etkinlikler, Gelinlik defilesi, deli dolu müzikler ve Nostaljik Yeşilçam filmlerinin gösterildiği bariz hava sineması kurduk. Günümüzde zincir marketleri ve internetten alışveriş siteleri karşısında zor eyyam geçiren hayatın seçme alanında yanımızda olan evcil esnafımıza destek olmanızı alışverişlerinizi yerel esnafımızdan yapmanızı burada mevcut birlik misafirlerimizden ve Nazilli halkından dilek ediyorum. Unutmayalım kim herhangi bir esnaf aynı zamanda abiniz, ablanız ve kardeşinizdir” dedi.

Nazilli’nin 100. kurtuluş yıl dönümünün değişik etkinlikler ile 3 çevrim boyunca kutlanacağını vurgulayan Belediye Başkanı Kürşat Açık Deniz Özcan etkinliklere iştirak sağlayıcı, etkinliklerin duyurulmasın dahi nazik aktif olan basın mensuplarına ve yapılan yekpare hazırlıklar birlikte emeği güzeşte herkese teşekkür etti. Panayır sürecinde sergilik açan esnafa bol kazançlar, müşterilere dahi aynalı alışverişler dileyen Komutan Özcan; “Pandemi döneminde bir nice sıkıntıyı ve üzüntüyü birlikte yaşadık. 1881 yılından bu yana ilk kez salgınla savaşım ettik. Nazilli belediyesi ve halkı adına sayın kaymakamımıza çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte bizi çap büyüğü adamlarının neler yapabileceğini biricik biricik gösterdi. Gelişigüzel ahit elimizden tuttu yanımızda oldu. O süreci bütün birlikte atlattık. Sonrasında çokça dokunaklı yangınlar yaşadık. Nazilli tarihinde olmadığı derecede. Yine hızla sonrasında hâkim felaketlerini yaşadık. Parçalanmamış bunların hepsini balaban site belediyemizle, devletimizle, kamusuyla, özeliyle geneliyle esnaf odaları ile ticaret odasıyla, ticaret borsasıyla birlikleriyle beraber bütün alay malay aştık ve bu günlere geldik. Ta ki 100 sene önceki olduğu üzere düşmanı buradan lacerem kovduysak inşallah bu kötü günleri Nazilli’mizden birlikte ağız ağıza kovacağız. Yarınların henüz bol olacağına inancım tamdır. Hiç ayrımsız kaygınız, hiç tıpkısı endişeniz olmasın. Nazilli, kurtuluşunun 100. yılında devlet olacaktır. ve inşallah bu mütehammil günleri soylu erki ve yönetsel manada daha ateş parçası kuzuluk gelerek mülk yapısıyla alay malay haddinden fazla haddinden fazla rahat aşacaktır diye niteleyerek düşünüyorum. Emeği sabık arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Uzunca ayrımsız süredir planlamasının yapıldığı Nazilli’nin kurtuluşunun 100. sene dönümünü etkinliklerinde tehlikeli tıpkısı mücahede harcadıklarını ve geçmiş aktiflik kendisine esnafa destek olacak festival açılışı ile başladıklarının altını çizen Özcan; “Nazilli esnafımız yıllardır domestik esnafına erbap çıkılması konusundaki şikayeti dile getiriyordu. İlçemizde, haricen gelen değişik dernekevi pazarların lansman günleri oluyordu. O günlerde bütün domestik esnafımız kıygın oluyordu. Bu zaman burada kurulan bu panayır ile o mağduriyetleri hep gelişigüzel bir nebze olsun fethetmek hesabına güzel aynı proje gerçekleştirdik. İnşallah esnafımızın bu 3 günde yapacağı cirolarla geçmişteki yaralarını bire bir nebze olsun sarabileceğimizi düşünüyoruz. Evcil ürünlerimiz ve yerel esnafımıza topluluk çıkacağımız festivalimiz görklü güzel olsun” dedi.

Yüzyılların mefret tarihler olduğunu belirten Kaymakam Sedat Sırrı Arısoy; ” Bu sene Nazilli’nin kurtuluşunun 100. yıl dönümünü münasebeti ile sayın başkanlarımız aracılığıyla iyicene programlar hazırlandı. Bunlardan bildirme önemlilerinden benzeri tanesi birlikte 3 ahit sürecek olan sempozyumdur. Değme şehrin her kentin özlük kimliğini ortaya çıkarması bunu yazılmış ayla dönüştürmesi geleceğe aktaracak asar anlamında çokça kıymetli ve çokça önemlidir. Zımnında bugün başlayacak olan sempozyuma siz bulunmaz Nazillililerimizin dahi katılması haddinden fazla önem en etmektedir. Antrparantez sayın başkanımızın de gayretleriyle ince zamandan beri atıl kalık olan ekin merkezimizi gerçekte bu sempozyumla beraber Nazillilerimize aile sahipliği yapacak. Bu birlikte ayrı benzeri gösteriş olacak Nazilli’miz için. Sayın başkanım, güç birliği başkanım bu akşam ezanı düzenlenen organizasyonla ilişik esnaflarımızın tıpkı araya gelerek yapmış olduğu bu çalışmanın öneminden bahsettiler. Haddinden Fazla makul şekilde bizim kişi yerel dinamiklerimizi öne çıkarmamız lüzumlu. Tığ halas mücadelesinde milli mücadelede civar safta düzlük almakla beraber Nazilli’nin bir zamanda ekonomik kalkınma sürecinde dahi Sümerbank’la beraber Türkiye’nin konuşu kalkınmasında da makro fiyaka oynamış topraklarda bulunmaktayız. Dolayısıyla Sümerbank’ın Nazillilere katmış olduğu sosyo kültürel anlamdaki gelişmişlik kalkınmışlık, basiret, benzeri zamanda kazançlı anlamda bile esnafımız açısında da aynı vizyon içermektedir. Ego bu organizasyonun, bu gecenin hazırlanmasında emeği güzeşte herkese, sayın başkanımıza, güç platformu başkanımıza, bilcümle bölüm başkanlarımıza çekinmek ve hürmetlerimi, teşekkürlerimi arz etmek istiyorum. İnşallah bugün arasız besmele dediğimiz halas etkinliklerinin son gününe kadar başarıyla bitmeme etmesini ve pir bir örnek olmasını murat ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından organizasyona destek veren ve hazırlanmasında sağladıkları katkılardan hava Nazilli Esnaf Oda Başkanlarının tümüne onurluk sunma edildi. Program, Çalgı Öğretmeni Sinan Develi’nin yüce fon performansı ile bitmeme ederken Ilçebay Arısoy ve Başbuğ Özcan panayır içerisinde vadi kayran tamam stantları mülakat ederek esnaftan aksata yaptı. – AYDIN

Share: