Ölümden dönen gailesiz kız 8 kamer sonra konuşmaya başladı

Manisa’dahi makine çarpması sonucu dokunaklı yaralanan, 2 hatır ameliyatıyla hayata tutunan canlı kız, içki borusundan geçirdiği operasyonla kazadan 8 kamer bilahare bayındır dem aldı.

Soma ilçesinde hayat dolu 16 yaşındaki Kübra Düşünce’a 30 Antrakt 2021’üstelik okula başvurmak üzere yolun karşısına geçtiği sırada makine çarptı.

Olay yerinde kalbi duran Fikir, afiyet ekiplerinin müdahalesiyle hayata döndürüldü, ilçedeki hususi tıpkı hastaneye kaldırıldı.

Manisa Çap Bayar Üniversitesi Hafsa Hükümdar Hastanesine gönderme edilen Görüş, kafatasındaki kırıklar dolayısıyla geçirdiği 2 karın ameliyatının ardından 3 ay boyunca kilolu bakım servisinde entübe adına tedavi edildi.

Yoğun hizmet sürecinde koku borusuna ümük seviyesinin altından dam açılan (trakeostomi) dinç kız, düşünce ve sinir cerrahisi servisinde bitmeme eden tedavisi sürecinde birlikte konuşamadı.

Manisa’daki tedavisinin ardından soluk darlığı şikayetiyle İzmir’deki Keyif Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Sine Hastalıkları ve Cerrahisi Terbiye ve Araştırma Hastanesine atıf edilen taze kız, Ahşa Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Birey Ceylan ve ekibince ameliyat edildi.

Yaklaşık 3 saatlik operasyonla nefes borusundaki daralmanın giderildiği Kübra Fikir, 8 ay sonra bayındır zaman alıp konuşmaya başladı.

“Kübra bir şaşırtıcı”

Ameliyat sonrası izleme edilen ve benzeri yandan birlikte fizik tedavisi süren Kübra Görüş, hastanede AA muhabirine, gidiş geliş kazasının peşi sıra haddinden fazla tahakküm günler yaşadığını söyledi.

Kaza sonrası tek molekül hatırlamadığını, alçak bakımda gözlerini açtığını ancak bu süreçte içki alma ve beslenmede zahmet çektiğini anlatan Rey, konuşamamanın dahi namına şiddetli verdiğini dile getirdi.

Acılarının gelişigüzel sabık ahit azaldığını, yaşama dört elle tutunduğunu belirten Fikir, “8 kamer sonra yürüyebiliyorum, konuşabiliyorum. Öyle haddinden fazla özledim kim. Elan evvel mühendis tevessül etmek istiyordum şimdi ise hikmet tedavi doktoru girmek istiyorum.” dedi.

Anne Fethiye Düşünce ise yoğun hizmet sürecinde doktorların nevmit konuştuğunu fakat kızına olan inancını hiç yitirmediğini söyledi.

Seçme zaman evladını yitirme korkusuyla yaşamanın haddinden fazla el olduğunu anlatan Oy, “Konuşmaya başladığında bize önceki ‘anneciğim’ ve ‘babacığım’ dedi. O büyüklüğünde bahtiyar olduk kim 8 ayın yorgunluğu orada bitti. Yaşaması üzere ‘yüzde, binde 1 umut’ dediler. Allah’tan hiç ümidimizi kesmedik. Rastgele antlaşma ‘benim çocuğum yaşayacak’ dedim. Onunla gezmeyi çok özledim.” diye konuştu.

Prof. Dr. Kenan Duygusal Ahu ise Rey’un zaman borusunda tıkanan bölgeyi ameliyatla çıkartarak artan kısmını birleştirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Nefesi eski haline geldi. Koku borusundaki hapishane kapatıldığı amacıyla daha çok konuşabilecek pozisyona geldi. Yemek yemeyle ait sıkıntılar vardı. Bunlar de az daha tamamen bertaraf pozisyonda. Ameliyattan çıkıp kendine geldiğinde evvel sözü ‘çokça teşekkürler’ oldu zira şen konuşabiliyordu, nefes alabiliyordu ve boynunda aynı hapis yoktu. Kübra tıpkısı şaşırtıcı, sakil akıl ameliyatları geçirdi, arkasından çokça pahal bire bir ciddi bakım süreci yaşadı. İşte 8 kamer sonra artık abat ayrımsız şekilde kan alabilecek duruma geldi.”Share: