Ordu haberi… Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nde ‘Sessiz Perşembe’

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nin sessiz beyaz perde meraklıları amacıyla hususi namına hazırladığı  ‘Ağızsız Perşembe’ programı 27 Teşrinievvel Perşembe haset başlıyor. İspanyol film yönetmeni Segundo de Chomón ve  sinemanın gelişmesine önderlik etmiş Fransız illüzyonist ve direktör Georges Méliès’ın seçkisinden oluşan program 15 Mabeyin’ta yapılacak serencam gösterimle kapanışını yapacak.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nde ‘Sessiz Perşembe’ programı ile dünyanın önde mevrut isimlerinden öncü İspanyol film yönetmeni Segundo da Chomón ve sinemanın gelişmesine önderlik etmiş Fransız göz bağcı ve direktör Georges Méliès’ın iki gelişmemiş film seçkisi etken saz eşliğinde izlenebilecek. Sessiz beyaz perde meraklısı sinemaseverlerin beraberinde sinemanın erken dönemiyle tanışmamış olan izleyicilerin de demet ile izleyebilecekleri Sessiz Film Gösterimleri, 27 Ilk Teşrin Perşembe haset Georges Méliès seçkisi ile başlıyor.

Sessiz Perşembe programı ile Ekim ayında Eye Filmmuseum’ın sessiz sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı danışmanlığında, Filmoteca birlikte Catalunya ve Lobster Films’in katkılarıyla hazırlanan önce program, Erken Çağ Sinemanın Sihirbazları: Segundo dahi Chomón ve Georges Méliès, iki sinemacının filmlerinden oluşan iki bodur film seçkisi yerine aktif çalgı aleti eşliğinde izlenebilecek.

Sinemaseverlerin “Tophane Noise Band” eşliğinde izleyebileceği Georges Méliès seçkisinin tarihleri 27 Teşrinievvel ve 24 Kasım 2022; “Gökhan Ulusoy Üçlü Feat. Jeff Savaryego, Okan Kayaç” eşliğinde Segundo da Chomón seçkisinin tarihleri ise 10 Son Teşrin ve 15 Çatlak 2022 tarihlerinde izlenebilecek.

Share: