Ordu’da 18 bin dönüm süreduran yerey üretime kazandırıldı

Kargaşa Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarıma verdiği desteklerle, şehir genelindeki süreduran araziler üretime açılmaya bitmeme ediyor. Mesudiye ilçesinde, üreticilere dağıtılan arpa tohumlarıyla, 750 dönüm işsiz arazide yeniden üretim başladı. Kargaşa’da 2019 yılından bu yana sunulan desteklerle tarıma açılan arazilerin dönümü 18 bine ulaştı.

Ordu’da fındık tarımının diğer ilçelere bakarak daha az yapıldığı, makineli tarıma uygun açık arazileri ve yaylalarıyla, hayvancılığa yarar ilçelerdeki üreticilere verilen destekler devam ediyor. Çalışmalar kapsamında, Kalaba Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım Orman Müdürlüğü aksiyon birliğinde ölçülü “Işsiz Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması Projesi” kapsamında Mesudiye ilçesindeki üreticilere 15 ton sertifikalı rüşvet tohumu dağıtımı yapıldı.

“750 dönüm henüz işsiz toprak üretime açıldı”

Ekincilik ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav, 2019 yılından bu yana sunulan desteklerle birlikte 18 bin dönüm işsiz arazinin yeniden üretime açıldığını söyledi. Ultav açıklamasında, “Fındık tarımının gayrı ilçelerimize bakarak henüz az yapıldığı Mesudiye ve Akkuş ilçelerimiz özellikle almak amacıyla 19 ilçemizin tamamındaki etkisiz ekincilik arazilerini üretime vermek amacıyla soy sop destekleri vermekteyiz. Şimdiye kadar verilen desteklerle 18 bin dönüm yerey üretime kazandırıldı. Yapılan rüşvet tohumu dağıtımıyla gelişigüzel tahminî 750 dönüm etkisiz arazi henüz üretime kazandırılmış olacak” dedi.

“Arpa gideri hayvancılık giderlerinin yüzdelik 70’ini oluşturuyor”

Hayvancılığın güç namına yapıldığı Mesudiye ilçesi amacıyla arpa yeminin kebir benzeri yere sahip olduğunu vurgulayan Ultav, “Arpa hayvancılığın koca olarak yapıldığı Mesudiye ilçemiz için haddinden fazla mehabetli bir yemleme kaynağı. Hayvancılıkta giderlerin kestirmece yüzdelik 70’ini yem giderlerinin oluşturduğunu düşündüğümüzde sunulan desteğin önemi ortaya çıkmaktadır. Lazım var olan ürünlerin veriminin artırılması gerekse üstelik ilimize akıllıca kullanılmamış ürünlerin geliştirilmesi noktasında üreticilerimize desteklerimiz bitmeme edecek” diye konuştu.

Hayvan yemlerini kendileri yetiştirmeye başladılar

Hayvancılıkla uğraşan Mesudiye ilçesi Çardaklı mahallesinden Erdoğan Yılmayan, “Ailemle birlikte tarım ve hayvancılıkla geçimimi sağlıyorum. 50 kocabaş ve 100 küçükbaş hayvanım var. İşimi severek yapıyorum. Bütün sevdiği işi yaparsa mutlu olacağını düşünüyorum. Mesudiye’miz hayvancılık için haddinden fazla akla yatkın. Köyünde arazisi, imkanı olanları tarımla uğraşmaya nida ediyorum. Rüşvet tohumlarımızı aldık. Bizlere Destek veren Büyükşehir Uray Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ve İl Tarım ve Orman Müdürümüze çokça teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu.

Üreticilerden Komutan Güler’e teşekkür

Mesudiye ilçesi Güneyce mahallesinden Yiğitlik Sönmez ise “20 büyükbaş hayvanım var. Hayvanlarımıza yedirdiğimiz yemlerin balaban kısmını kendimiz yetiştirmeye çalışıyoruz. Henüz geçmiş ekmediğimiz arazilerimizi bile artık ekiyoruz. Bizlere destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Ben gailesiz tıpkısı müstahsil olarak hele bölgemizdeki gençlerin tarıma ve hayvancılığa yönelmesini tavsiye mektubu ediyorum” dedi. – ORDU

Share: