Ordu’da kruvaziyer turizmi başlıyor

Karadeniz’in arz cesim tecim ve turizm merkezi başlamak üzere son iki yıldır çabuk tıpkısı atılım sergileyen Cıvıl Cıvıl, bahir turizmi ve taşımacılığında çıtayı yükseltiyor. Ilkgüz ayında Ünye Limanı yoluyla Rusya ile Ro-Ro seferlerinin başlamasıyla alay malay arsıulusal deniz taşımacılığına başlayan Kargaşa, bu öğün acun deniz turizminin yeryüzü eke alanlarından biri olan kruvaziyer turizmine ev sahipliği yapacak.

Kargaşa Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler’in çalışmaları ile rıhtım sayısı arttırılan, derinliği arttırılarak yüksek tonajlı gemilerin girişine uygun ayla getirilerek büyütülen Ünye Limanı, yılda 40 civarında kruvaziyer gemisi ağırlamaya hazırlanıyor. İlk kruvaziyer gemisi 19 Fasıla Pazartesi günü sabah saat 09.00’bile limana yanaşacak.

Elan önceki Rusya’nın Soçi kentinden başlayıp Trabzon, Sinop, İstanbul ve Bozcaada’yı havi rotada gezi gerçekleştiren Astoria Grande ünlü kruvaziyer geminin sahibi olan holding yöneticileri ile tıpkısı seri görüşmeler gerçekleştiren Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, yolculuk rotasına Kargaşa’nun da eklenmesini sağladı. 1350 gönül kapasiteli Astoria Grande ünlü cruise geminin bundan sonraki rotası Trabzon, Kalaba, Sinop, İstanbul ve Bozcaada şeklinde olacak.

“Cıvıl Cıvıl üzere ayrımsız önceki ve nazik bire bir aşama”

Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu’nun daha çok deniz taşımacılığı ve deniz turizminde kayran alacağını belirtti. Başbuğ Güler, “Biz Büyükşehir Belediyesi namına Ordu’yu bire bir bilcümle yerine ele alıyoruz. Burada yer mehabetli avantajlarımızdan biri da Ünye Limanı. Ünye Limanına ati olan kruvaziyer sefine bilcümle Kargaşa’ya mevrut oluyor. Zımnında siftahı yapacağız ve bu çok heybetli tıpkısı aşama. Zira hiç düşünülmeyen işleri gündeme alıyoruz. Bu hem turizm hem ekonomimiz hem bile kültürümüz açısından haddinden fazla eke” dedi.

“1000’in üzerinde bulaşan ağırlayacağız”

Gelecek olan geminin 1000’in üzerinde muvakkat ile geleceğini vurgulayan Başbuğ Güler, “1000’in üzerinde sâri ağırlayacağız. Tıpkısı kısmını Ünye’dahi ayrımsız kısmını bile Fatsa üzerinden Altınordu’ya getirerek burada ağırlayacağız. Bu kruvaziyer seferleri artık inşallah devam edecek. Bunu yapmak amacıyla Ünye Limanının derinliğini artırdık, tesisi geliştirdik. Bir zamanda da muvakkat terminali yaptık. 1000’in üstünde sâri ağırlayacak muvakkat terminalini 25 günde düz yazı ettik. Ordumuzun güzelliklerini gelen misafirlerimize göstereceğiz” diye niteleyerek konuştu.

“Ünye Limanı’ndan sonra Altınordu ve Fatsa’dahi ayrımsız çalışmaları yapacağız”

Altınordu ve Fatsa’dahi dahi analog çalışmaların yapılacağını söyleyen Başbuğ Güler, amiyane bire bir liman olan Ünye’nin bundan sonra alelacayip benzeri çekim merkezi haline dönüştüğünü belirtti. Başkan Güler sözlerini şöyle tamamladı:

“imdi ayrıca Kalabalık Limanı’nı geliştiriyoruz. Rıhtımı geliştiriyoruz bununla ilgilendiren çalışmalarımız var. Fatsa ile ilgili çalışmalarımız var. Ekonomiyi bütün kendisine ele alıyoruz. Ro-Ro seferleri haddinden fazla patırtılı getirdi. Artık tabiri caizse sandık sandık değil tır tır malları yüklüyoruz. Bu birlikte ekonomimize çok iri katkı sunacak. Elan geçmişte bayağı bir liman görünümündeyken hoppadak çimento ve maden yüklenilen aynı yeri alelacayip bir cazibe merkezi haline getiriyoruz. Bunu dahi tarımla turizmle kültürle destekleyerek burayı turizm ve ekonomi merkezi namına geliştiriyoruz.” – KARGAŞA

Share: