Ordu’dan 2022 yılında 773 titrem bal ihraç edildi

Kalabalık İl Tarım ve Orman Müdürü Eksiksizlik Yılmaz, 2022 yılında Cıvıl Cıvıl’dan 773 ton bal ihraç edildiğini söyledi.

Türkiye’de almanak 114 bin titrem bal üretimi yapılırken, 19 bin titrem bal üretimi ile Kargaşa bir numara sırada yer alıyor. 2019 yılında 186 titrem bal ihracatı yapılan Kalaba’dan 2022 yılında ise yılında 773 ton bal ihraç edildiği bildirildi.

Konu üzerine açıklamalarda kâin İl Tarım ve Orman Müdürü Eksiksizlik Yılmaz, “Ülkemiz dünyada arıcılık sektöründe hezel sahibi bir ülkedir. Ülkemiz dünyada 8 milyonun üzerindeki kapçık varlığı ile Hindistan ve Çin’den bilahare üçüncü sırada meydan alırken, 114 bin tonun üstünde bal üretimi ile Çin’den bilahare ikinci tam vadi almaktadır. İlimizde alelhusus bal paketleme tesisinin kurulması ile alay malay bal ihracatında seçkin sene çoğalma meydana gelmiştir. Belçika, Almanya, Hollanda, İngiltere, ÇAKER, BAE, Tren ve Kanada gibi ülkelere ilimizden bal ihracatı yapılmaktadır. İlimizde 2019 yılında 186 titrem namına gerçekleşen bal ihracatımız, yıllar itibariyle artarak 2022 yılında 773 tona yükselmiştir” dedi.

Ordu’nun tahminî 611 bin arılı kapçık varlığı ve 19 bin titrem bal üretimi ile Türkiye’bile sunu çok bal üreten toprak olduğunu belirten İl Müdürü Yılmayan, “İlimizde arıcılarımızın tamamına yakını gezginci arıcılık yapmaktadır. Arıcılarımız ülkemizin ayrımlı noktalarında bal sezmek üzere balaban çabalama sarf ediyorlar. Yani ülkemizde çiçek florası varlıklı, nektar atak dönemi iyi olan bölgeleri tespit ederek arılarına o bölgeye götüren arıcılarımız, bu sayede berenarı faziletkâr ürün elde etmektedir” şeklinde konuştu.

Yılmayan, yapılacak çalışmalar ile Kargaşa’dan yapılacak olan bal ihracatının elan da artırılacağına özen çekerek, bal ihracatının yanında salt sütü, polen, propolis kadar sili ürünlerinin birlikte üretimini arttırmak aracılığıyla bu ürünlerin da ihracatını gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi. – KALABALIK

Share: