Osmanlı’nın büzük ve misafirperverliğinin sembolü olan müzeye ziyaretçi akını

Osmanlı’nın yürek ve misafirperverliğinin sembolü olan müzeye ziyaretçi akını

TEKİRDAĞ – Osmanlı İmparatorluğu’nun cesaret ve misafirperverliğinin sembolü olan Tekirdağ’daki Macar Kralı Rakoczi Müzesi’nin pandemi sonrasında ziyaretçi sayısı anında artarken, bu sene Bulgar turistler eliyle tarihte on paralık olmadığı büyüklüğünde görüşme yapıldığı bildirildi.

18. yüzyılın başlarında akıntı eden Macar Bağımsızlık Hareketi’nin önderi II. French Rakoczi ve taraftarlarının Avusturya ile yaptıkları savaşta yenilgiye uğramaları üstüne Osmanlı Padişahı III. Ahmet, Rakoczi ve taraftarlarını topraklarına konuk namına çağırma edip Tekirdağ’a yerleştirdi. II. French Rakoczi, 1735 yılından ölümüne büyüklüğünde burada tevakkuf etti. Rakoczi’nin eğleşme ettiği bu Türk Evi, 1932 yılında Macaristan hükümetince satın alınıp, aslına akıllıca restore edilerek müze haline getirildi. Müzede sergilenen eserler ortada Türk-Macar ilişkilerini ve iki ulusun halk sanatlarındaki beraberliklerini simgeleyen asar ile Rakoczi’nin zatî ve ailesine ilgili eşyalar düz alıyor. Henüz sonra Rakoczi Müzesi’ne dönüştürülen evi, zaman zaman domestik ve yabancı turistler görüşme etmeye başladı. Pandemi sürecinde müzenin ziyaretçi sayısında derakap düşüş yaşandı. Pandemi sonrasında ise müzede canlılık başladı. Müze Müdürü Uca Kabul, yerli ve ecnebi turistlerin yanında, on paralık olmadığı kadar Bulgar turistin burayı görüşme ettiğini tabir etti.

Rakoçzi Müze Müdürü Şanlı Kabul, pandemi sonrasında müzeyi ziyaret fail seyyah sayısının acilen arttığını tabir ederek, “Pandemi dönemi çok kötüydü. Geçen sene ecnebi gezmen sayımız 230, 240 civarındaydı. Bu sene o misil 750’lere ulaştı. Normalde buranın yıllık bin, bin 200 Türk ziyaretçisi, 600-700 ise Macar ziyaretçisi olurdu. Ama pandemide iri tıpkısı eksilme yaşadık” dedi.

Hiç olmadığı büyüklüğünde görüşme

Akseptans, açıklamasının devamında müzenin kuruluşundan bu yana hiç olmadığı büyüklüğünde Bulgar turistin müzeyi ziyarete geldiğini da ifade ederek, “Bu yıl Bulgar turistler üstüne on paralık olmadığı kadar bire bir ülfet oldu. Normalde yılda burayı 15-20 Bulgar musahabe ederken, bu sene bayağı yukarı 200-300 kadar Bulgar gezici geldi. Gene Macar seyyah sayısında da 500’ü geçtik. Şu ana kadar 650-700 kadar Macar gezmen burayı ziyaret etti. Bu sene Türk ziyaretçileri sayısı ise bin civarında oldu” diye konuştu.

Share: