Osmanlı’nın savaşlara hazırlandığı Kocayayla’da boğa güreşi festivali düzenlendi

Bursa’nın dağ ilçelerinden Keles’teki, Osmanlı döneminde savaşa hazırlanılan Kocayayla’da boğa güreşi festivali düzenlendi.

Bursa site merkezine 50 kilometre uzaklıkta ve Uludağ’ın güney eteklerinde kâin yaklaşık 500 dönümlük çayırlık alana sahip 1200 metre rakımlı Kocayayla, dördüncüsü planlı Bursa Keles Kocayayla Sevir Güreşleri Türkiye Dostluk Şampiyonası’na karı sahipliği yaptı.

Şampiyonada, Artvin, Erzurum, Rize, İzmir, Denizli ve Muğla ile Aydın’dan gelenler boğalarını güreştirdi. Bu sene festivale ilk defa Keles’ten bile tıpkısı sevir katıldı.

Festival kapsamında planlı müsabakalarda 650 kilogramdan 1 tona büyüklüğünde mütebeddil boğalar boynuz boynuza geldi.

Osmanlı döneminde savaşlara hazırlanılan yaylada gerçekleştirilen yarışmaların ardından kazanan boğaların sahiplerine 12 bin ila 22 bin teklik beyninde değişen dünyalık ödülleri verildi.

Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği ve alanda piknik yapıp sıra geçirdiği curcuna, sevir güreşini sevenlerden güç ilişki gördü.

Festivalin organizatörü Çevrimli Gülseçkin, AA muhabirine, güreşlerin yayladaki arenada yapıldığını ve rastgele soy asayiş önleminin alındığını söyledi.

Gülseçkin, şöyle konuştu:

“Festivalimize bindi veren Bursa Büyükşehir, Keles, Gürsu ve Artvin belediyelerine, antrparantez müzahir olan gelişim insanı İsmet Çevik, Sıhhatli Idareci ve Misyon Baht özellikle olmak için sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz. Halkımızın korkulu ilgisi bizi mutlu etti. Bu yıl haddinden fazla fırtınalı sabık müsabakalar oldu. Hayvan sahiplerimiz birlikte o kadar sefer geldiler güreşler üzere. Cümle için tınlamalı ve bereketli çekişmeli tıpkı curcuna oldu.”Share: