OSTİM Beceri Üniversitesinden, KKTC Reisicumhur Tatar’a “gönüllü doktora” unvanı

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Reisicumhur Ersin Tatar, “Kıbrıs’ta beklenen ayrımsız kesim ancak Kıbrıs Türk Halkının özlük geleceği ile bağımsızlığını yansıtan ve denklik temelinde barışsever tıpkısı çerçevede kabil.” dedi.

OSTİM Maharet Üniversitesi, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a “Fahri Doktora” unvanı verdi.

Üniversitede planlı törende Tatar’a cübbe giydirilerek gönüllü doktora diploması ve belgesi takdim edildi.

Tatar, burada yaptığı konuşmada, gönüllü doktora unvanı verilmesinden periferi mutlu olduğunu anlatım etti.

“Kıbrıs’ta Türkiye olmadan çözüm imkânsız”

Türk ve Küçük Asya insanının Kıbrıs üzere yaptıklarının çokça muhteşem olduğunu kaydeden Tatar, Türk askerinin, hükümetlerinin temas zaman Kıbrıs Türküne umum uzatmasının kendilerini hayata bağlayan ve dirim kaynağı gelişmeler olduğunu belirtti.

Tatar, 100. sene dönümünün kutlandığı Büyük Hücum, elbet Rum’yu yeniden aynı Türk yurdu namına tescil ettiyse Kıbrıs Türk halkının üstelik bu zaferden aldığı esin ve güçle mücadelesine bitmeme ettiğini söyledi.

Türk halkının Kıbrıs’taki soydaşlarının yaşadığı acılara asla sessiz kalmayacağını belirten Tatar, Kıbrıs’ta Türkiye’nin süresince olmadığı tıpkısı çözümün olabilir olmayacağını kaydetti.

Tatar, iki devletli bire bir çözümü desteklediklerini belirterek, “Kıbrıs’ta mümkün aynı kesim fakat Kıbrıs Türk halkının zat geleceği ile bağımsızlığını yansıtan ve muadele temelinde barışsever benzeri çerçevede gibi.” dedi.

Törende KKTC’nin istiklal mücadelesinden kesitlerin kayran aldığı video gösterildi.

Törene, KKTC’nin Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, Ostim Ustalık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tasavvur Yülek, OSTİM Ustalık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydınlık, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.Share: