OTO PAZARINDA İKİNCİ AHALI ‘HAREKETSİZLİĞİ’, GALERİCİLERİN 15 EYLÜL TELAŞI -1

RAMİ Açıkça Oto Pazarı hafta sonu olmasına rağmen yersiz kaldı. Gelenler fiyatları erdemli bulurken, satışlarda düşüş olduğunu dile getirildi. Oto galericilerini ise 15 Eylül telaşı sardı.

Rami’deki boş oto pazarı aynı süre öncesine büyüklüğünde, anahtar çekicilik-satımında bildirme haddinden fazla hareketlilik yaşanan noktalardan biriydi. Akıbet zamanlarda ise Rami Belirgin Oto Pazarı’nda sakinlik yaşanıyor. Komütatör almaya gelenler bütçesine akıllıca makine bulmakta zorlanırken, aracını satmaya gelenler üstelik azrail bulamıyor. Hafta sonları mahmul olan oto pazarı ise bu hafta sonu abes kaldı.

“15 GÜNDÜR HİÇBİR HAREKET YOK”

Aracını satmaya mevrut Melik Çukurova “Rami Oto Pazarı şu anda haddinden fazla camit, çevre haddinden fazla yordamsız açkı satamıyoruz. Buradaki çoğu yerleri üstelik filhakika galericiler almış. Ben saat 06.30’da geldim, şahsi aracımla geldim. İnternete dahi koydum oradan de satamadım” diye konuştu. Rami Yıldızlı Oto Pazarı’nda oto galerici olan Altuğ Pakman “15 gündür hiçbir cereyan namevcut. Bu mevsimden da kaynaklanıyor ama tabii ekonomiden de kaynaklanıyor. Sonuç 1 haftadır tek istek bulunmayan. Eskiye bakarak hiç cereyan yok. Normalde alım satım günleri bu cadde kırcı olurdu. İnsan kaynardı burası şu anda on paralık kimse yok. Suriyeliler dahi kent değiştirmeye başladı onlar üstelik arabalarını satıyor. Düşüşü umum bekliyor, düşüş imkânsız dinginlik olur. Genişlik çok galericiler karlarında vazgeçer aldıkları fiyata satar ama tığ düşüş beklemiyoruz fiyatlarda” dedi.

“280 BİN LİRALIK ARABA BAKIYORUM AMA BULUNMAYAN”

Araba almaya mevrut Açık Deniz Ulukaya, “Sabık hafta de gelmiştim, aradığım şartlarda ayrımsız dil bulamadım. 350-400 bin lira vesait 500-550 bin teklik. Televizyonlarda, içtimai medyada fiyatların düştüğü söyleniyor amma şu anda pazarda düşüş namevcut. 300-350 bin teklik bandında açkı bakıyorum, 93-95 benzer ayrımsız araca 85 bin teklik istiyorlar. Bu şartlarda şüphesiz açacak alacağız bilmiyorum” diye konuştu.

Makine almaya mevrut Hasan Topçu, “Ben makine bakıyorum, fiyatlar yüksek, güven alayım diyorum, emniyet de efdal. Fiyatlar muhtemelen olmuyor mesela 5-6 ay önce henüz uygundu fiyatlar. 260-280 bin liralık araba bakıyorum ama bulunmayan. Yüreklilik alabilirsem çevirgeç alacağım” diye niteleyerek konuştu.

“İŞLERİMİZ ÇOKÇA DÜŞMÜŞ DURUMDA”

Vandöz Erdal Afşar ise “Almaç ile anlaşmaya çalışıyoruz amma emniyet oranları yüksek geldi. Bu birlikte satışımıza engel oluyor. Söylemler bizim satışlarımızı durduruyor ve evet hızlandırıyor. Şu anda tevakkuf var. Bu tevakkuf söylemlerden kaynaklanıyor. Döviz kurları şu anda yükseliyor, bu yükseliş araçlara de yansıyacak, o yüzden fiyatların önümüzdeki günlerde düşeceğini düşünmüyorum. Bilfarz 350 bin liraya aldığımız ayrımsız ara bulucu 300 bine vermeyiz. Vaktiyle haddinden fazla hareketliydi. Ego ayda 30-35 açkı satıyordum, şu anda onun yarısını satamıyorum. en son güzeşte hafta komutan yaptım. İşlerimiz çok sakit durumda” dedi.

OTO GALERİCİLERİN 15 ILKGÜZ TELAŞI

Bu arada 15 Eylül itibariyle da anahtar ticareti yapanlara 6 kamer ve 6 bin kilometre zorunluluğu gelecek. Nakız böyle olunca birlikte ellerinde sıfır makine mevcut oto galericiler harekete geçti, 15 Eylül’e kadar araçlarını elden çıkarmaya çalışıyor. Oto galeri sahibi Esat Aydınlık ‘Bizim elimizde şu zaman 2 kesim rate şalter var. Şu anda araçları satmaya çalışıyoruz. Etraf ruhsuz, umumi bire bir dinginlik var. 15 Ilkgüz’den sonraları bu araçları satmamak kabilinden ayrımsız lüksümüz bulunmayan harcamak zorundayız, tığ tecim yapıyoruz. Araca 6 bin kilometre binerek, yasaya uyup o ara bulucu satmayı planlıyoruz. Tığ şu anda fiyatları 100 bin liralık düşürdük amma temenni namevcut” dedi.

‘BANA 0 ARAÇ GELECEKTİ AMA BEN YASADAN DOLAYI İPTAL ETTİRDİM”

Oto galeri sahibi Yusuf Efe da ‘Şu dakika bende başarısız şalter yok. Muvaffakiyetsiz miftah gelecekti bana ama bu yasadan periferi iptal ettirdim. Umumi kendisine benzeri sakinlik var piyasada, eşit kendisine birlikte kısaca yüzdelik 6-8 düşüş yaşandı. 15-20 devir sonra tekrar etraf açılacak diye niteleyerek düşünüyoruz. Ben tıpkısı galerici kendisine sıfır arabaların galeriden alınmasına karşıyım” diyerek konuştu.

Oto galerici İrfan Çeçen ‘Açıkçası bu yasanın çıkması galericiler açısından ongun oldu. Ben yasadan âlem ikinci elde ruh yaşanır diye düşünüyorum. Bayiler doğrusu galericilere rate kurgu vermiyordu” dedi.Share: