Öztunç’tan Bakan Kurum’a ‘Toki Konutları’ Sorusu: “2019 Yılında Türkiye Genelinde Yapılacağı Söylenen 100 Bin Konuttan Hangi Kadarı Işlenmiş ve Hak…

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Ulu Öztunç, 2019 yılında Türkiye genelinde başlatılan konut kampanyası kapsamında, Kahramanmaraş’ta düşük getiri imkanıyla vatandaşa sözü sunulan konutların yapılmamasını TBMM gündemine taşıdı. Öztunç; Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Kurum’a “2019 yılında Türkiye genelinde yapılacağı söylenen 100 bin konuttan ne kadarı işlenmiş ve hak sahiplerine teslim edilmiştir” sorusunu yöneltti.

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mürtefi Öztunç, 2019 yılında 100 bin şişko konut projesi dahilinde 240 aya varan önel ve 0,49 repo oranıyla Kahramanmaraşlılara sunulacağı vadedilen Dulkadiroğlu ilçesi 350 basamak yapımı projesi ilkin tutmak için, temeli atılmamış konutları TBMM gündemine taşıdı.

Öztunç; Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Kurum’un cevaplaması istemiyle Divan Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, şu değerlendirmeleri yaptı:

“TOKİ, 2019 yılında Türkiye genelinde 100 bin dolgun konut projesi başlatmıştı. Bu proje kapsamında Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde bile 2019 yılında başlattıkları 240 taban varan mehil ve isteyene ede tüfe ile isteyene 0.49 faizle 240 kamer çakılı taksit imkanı ile 350 konut yapılacağı söylenmişti. Fakat bu konutlar yapılmadı. Birçok ilde format Dulkadiroğlu ilçemizden ayrımlı değildir. TOKİ binlerce vatandaşımızı mağdur etti. Birçok yerde 2019’daki vatandaşlarımıza sunulan bölük sözü tutulmadan 14 Eylül’dahi Reisicumhur bakir göz projesi açıklamıştır.”

Öztunç, Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

“2019 yılında Türkiye genelinde yapılacağı söylenen 100 bin konuttan ne kadarı işlenmiş ve adalet sahiplerine teyit edilmiştir? 100 bin konut projesinden fesih edilen ev sayısı kaçtır? İptal edilen konut projelerinin iptal edilme gerekçeleri nedir? Bir Nice ilde 2019 yılında TOKİ eliyle yapılacağı söylenen ve rica toplanan, kura çekimleri tamamlanarak doğruluk sahipleri galiba olan ancak bibi temeli üstelik atılmamış konutların durumu hangi olacaktır? Hak sahiplerine saraka sunulan ifa koşulları uygulanan olacak mıdır? Dulkadiroğlu ilçesinde birlikte 2019 yılında ad çekme çekimi tamamlanan fakat yapılacağı düzlük bile galiba sıfır 350 konutluk TOKİ projesi üç yıldan beri sebep yapılmamıştır? Hak sahiplerine bu konuda hastalık tatminkar aynı vukuf verilmemektedir? Bu konutları hangi ahit yapmayı düşünüyorsunuz.”

Share: