Pakistan’a müzaheret malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” ferda Ankara’dan yola çıkacak

Kıyamet ve Acil Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, ferda Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insanca müzaheret köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Yardım çalışmaları, 50 bin çerge ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın saat 10.00’da Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, hep 1040 ton ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, gıda ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden destek veriliyor

Trenler, hep 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insancasına ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 gıda kolisi, 42,7 titrem ağırlığındaki 7 bin 140 hijyen kolisi, 203,8 titrem un ve 10 titrem makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin hareket ettiği bölgelere bakarak illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına nazik katkı veriyor.

Ankara aktif trenler amacıyla arkalama hazırlayan vilayet, kaza ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Aydınlık, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa düzlük alıyor.

Share: