PINAR PES ETMEDİ, SEVIMLI TUTUNDU

MUĞLA’nın Marmaris ilçesinde 16 sene ilk tıpkısı gidiş geliş kazası geçiren 47 yaşındaki Kaynak Kötü, boynu ve belinde oluşan kırıklar zımnında günlerce pahal bakımda kaldı. Doktorların ‘çabucak gözlerini oynatabilir’ dediği Değersiz, fizik otama desteği sayesinde dirilik tutundu. Katiyen pes etmediğini ve mücadeleyi sürdürdüğünü dile getiren Enkaz, “Bedenimde var ama beynimde ve kalbimde engelim bulunmayan” dedi.

Marmaris’teki bire bir otelde güvenlik görevlisi adına çalışırken 17 Ekim 2006 tarihinde arkadaşlarıyla alay malay İzmir’e mevrut ve dönüşte Köyceğiz sağlıklı aynı gidiş geliş kazası geçiren Kaynak Saçıntı’nın hayatı bir anda değişti. Kazanın arkası sıra 17 dönem dokunaklı bakımda artan, boynu ve belindeki kırıklar için çokça sayıda ameliyat nâkil Döküntü, pes etmeden hayata tutundu. Buca ilçesinde annesi Pakize Bozuntu (68) ile alay malay yaşamını sürdüren Döküntü, evinden fiilen öz ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla destek bekliyor.

‘3 AMELİYAT GEÇİRDİM’

Herkes kabil bir hayatı yaşayıp engeli olduğu üzere eve tıkılıp üstüne düşmek istemeyen Saçıntı, “Otelde müteharrik benzeri arkadaşımın babası hastaydı ve tedavi için İzmir’e gelmesi gerekiyordu. 10 aydır evden uzaktaydım. Sezonun kapanmasına 13 periyot kalmıştı. Ama benden arkalama istendiği için arkadaşımın ricasını kıramadım. İzmirli olduğum için aracı bilcümle ego kullandım. Dönüşte gideceğimiz noktaya çok yaklaşmıştık. Şaşkın olduğum için arkadaşımın nişanlısı arabayı kaplamak istedi. Salim tarafa geçip itimat kemerini taktığımda uykuya dalmışım. O da 180 kilometre bir anda girdiği virajda aracın tekerini mıcıra kaptırmış. Açacak takla attı. Kazadan bilahare 17 bölüm çetin bakımda kaldım. Uyandığımda doktorların ‘Hiçbir özdek beklemeyin vakit kaybetmeden gözlerini oynatabilir’ dediğini ve ‘Saçmalamayın’ diye kıymet verdiğimi hatırlıyorum” dedi. 16 sene önceki geçirdiği kazadan bilahare geçmiş belen sonrasında boynundan atılmak için toplanmış 3 işler geçirdiğini belirten Değersiz, “Üçünden da esen çıktım. ‘Yaşamak istiyorum’, ‘Yürümek ve hep kabil tıpkı hayatım olsun istiyorum’ diye, vazgeçmedim. Ömrümün sonuna büyüklüğünde birlikte savaşım etmeye bitmeme edeceğim” ifadelerini kullandı.

‘HER SABAH GÖKYÜZÜNÜ ELDE ETMEK İSTİYORUM’

Gününün iri bölümünü alıştırma ile nâkil Bulak Çer Çöp Denizli’deki özel bire bir hikmet otama merkezinden leyli kendisine bindi aldığını ve mutlu kaldığını ifade etti. Ayrımsız tedaviyi belli aralıklarla devam etmek talip Değersiz, şöyle devam etti:

“Hayatım antrenman ile geçiyor. Aldığım zaman bile egzersiz. Felçliyim. Boynumdan aşağısı hareketsiz. Çıldırmamak elde değil. Egzersizlerimi yapıyorum. Gökyüzüne ve güneşe hasretim. Bütün tayf ediyorum. Yağmur yağsa üstelik yağmurun altında ıslanabilsem. Dışarı çıkmak benim amacıyla çok pres. Zira tekerli sandalyem çok mahdut. Neredeyse dört zar arasında yaşamımı sürdürüyorum. Tedavime sürmek istiyorum. Murdarilik felçlisi olduğum için yapılacak tıpkısı öz namevcut deyip, moralimi bozanlar oluyor. Sonsuz tedaviye ihtiyacım var. Ben elan ferah aynı evde yaşayıp, gelişigüzel sabahleyin gökyüzünü başlamak istiyorum. Bunları kendim çalışıp servet kazanarak ayırmak istiyorum. Arkadaşlarımın desteği aynı yere kadar. Kendime ilişkin bire bir aile vardı onu sattım ama yeterli olmadı. Çalışıp kazanıp kişi paramı ortaya koymak istiyorum. Telefonla konuşup insanlarla iletişim halinde olabileceğim tıpkı işi yapabilirim. Bedenimde var ama beynimde ve kalbimde engelim yok.”

Share: