PKK mağduru ailelerin HDP binası önündeki velet nöbeti 4’üncü yılına girdi

Diyarbakır’da, oğlunun HDP’liler eliyle dağa kaçırıldığını tez eden anne Hacire Akaret, HDP İl Başkanlığı binası uğrunda 22 Ağustos 2019’da yerleşme eylemi başlattı. Akar, oğlunu teröre kurban kararlaştırmak amacıyla başlattığı kararlı savaş sebebiyle 24 Ağustos 2019’da evladına kavuştu. Akar’ın kararlı eylemi ve yaktığı yanarca, Türkiye’de bir nice aileye cesaret ve umut oldu. Bu kabadayı duruşu gören aileler, 3 Ilkgüz 2019’da HDP İl Başkanlığı önünde başlattığı yavru nöbeti 4’üncü yılına girdi. Ailelerin dört almanak mücadelesiyle zamanında vatandaşa kepenk kapatan HDP İl Başkanlığı binasının kepengi kapatıldı.

BAKAN SOYLU DA VE BERABERİNDEKİ GÖK BILIMI DA AİLELERİN YANINDA DÜZ ALDI

Kentte mevrut İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile gelişigüzel Diyarbakır Valisi Mürtefi İhsan Akarsu, SELIM Öğür Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat, Mehdi Eker, İl Emniyet Müdürü Fatih Kayaç, STK temsilcileri ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşlar ailelerin yanında oldu.

“KAÇIP GELİN, O ZALİMLERE UŞAKLIK YAPMAYIN”

Burada açıklamalardan bulunan annelerden Ayten Elhaman, 3 yılı bitirdiklerini ve 4’üncü yıla geçtiklerini söyledi. Elhaman, “HDP ve PKK’dan evlatlarımızı almadan buradan gitmeyeceğiz. Evlatlarımıza çağrımızdır, kaçıp elkızı. O zalimlere uşaklık yapmayın. HDP olmazsa burada kuş dahi uçmaz. HDP ve yandaşları olmazsa buy kollar dağlara gitmez. HDP’li vekillere da sesleniyorum. Yeter çıktı, evlatlarımızı verin. Akla Yatkın kapıdayız, çocuklarımızı istiyoruz” dedi.

“EYLEM BAŞLADIĞINDAN BERİ PKK’ÜSTELIK ÇÖKÜŞ BAŞLADI”

Evladına kavuşan annelerden Ayşegül Biçer, ellerinde zırh olmadığını ve yürekleriyle bir nice evlada kavuştuklarını tabir etti. Biçer, “Bu gösteri başladığından beri PKK’da yikilma başladı. Anneler, yıllardır HDP’nin kepenk kapattırdığı binanın kepengini kapattı. Allah’ın izniyle bu anneler PKK’yı çökertecek” şeklinde konuştu.

“EVLATLARIMIZIN 3 AĞAÇ BÜYÜKLÜĞÜNDE MI DEĞERİ NAMEVCUT”

Ata Süleyman Işıklı ise evladı Özkan Aydın’ın 15 yaşındayken kandırılıp Diyarbakır İl Başkanlığı binasına getirilerek buradan terör örgütüne dünyalık karşılığında satıldığını öne sürdü. Aydın, “Bin 97 gündür buradan evladımı istiyorum HDP’den. Ama HDP, esas ve babaların gözyaşlarına dayanamayıp kepenk kapatıp kaçtılar. Biricik ayrımsız evladımız dağda olduğu sürece bu eylemimizi asla sonlandırmayacağız. Akademisyen ve yazarlar üç ongun amacıyla kıyameti koparıyordunuz. Evlatlarımızın üç ağaç büyüklüğünde mı değeri bulunmayan. Amma bahis HDP olduğunda susuyorsunuz” ifadelerinde bulundu.Share: