Reisicumhur Erdoğan’ın “Sancak haline gelmişti” dediği Mevlüde Zinde, Amasya’da toprağa verildi

Almanya’nın Yıldız Ren Vestfalya eyaletindeki Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993’te Gailesiz ailesinin Untere Werner Caddesi’ndeki evleri kundaklandı. Irkçı saldırıda Mevlüde Canlı iyi namına kurtulurken, kızları Gülsüm İnce (28) ve Hatice Zinde (21), torunları Rüya Zinde (11) ile Saime Canlı (5) ve yeğeni Gülüstan Öztürk (12) hayatını kaybetti. Saldırıda iki kızını, iki torununu ve tıpkı yeğenini kaybeden Mevlüde Dinç, yaşadığı Almanya’üstelik, 30 Ekim’dahi fenalaşarak acil servisine kaldırıldı. Tedaviye alınan Genç, eksiksiz çabalara rağmen kurtarılamadı.

CENAZESİ TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Irkçı saldırıda sevdiklerini kaybetmesine rağmen yekpare demeçlerinde hazar, hoşgörü ve kardeşlik mesajları verip, Almanya’daki Türk toplumu ortada ‘Bilge Ana’ kendisine mezkûr Mevlüde Genç için kırıcı hatırların yaşandığı kundaklanan habbe hesabına dikilen abide uğrunda dün merasim düzenlendi. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Tığ, Yıldız Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hendrik Wüst, Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Abat ve Solingen Belediye Başkanı Tim Kurzbach ile çokça sayıda kişinin katılımıyla kılınan cenaze namazı sonrası Mevlüde Taze’in cenazesi Türkiye’ye uğurlandı.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Türk bayrağına sarılan cenazesi, Türk Çekicilik Yolları’na ilişik TK2818 kat az tarifeli uçakla sabahleyin saatlerinde Türkiye’ye getirilen Mevlüde Taze için memleketi Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Mercimek köyünde cenaze töreni düzenlendi. Törene Mevlüde Taze’in eşi Durmuş Zinde ile yakınları, Dışişleri Nazır Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Karı ve Içtimai Hizmetler Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Milli Defans eski Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri sakat Bakanı Efkan Alabalık, Ilbay Mustafa Masatlı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Muazzez, Şehremini Mehmet Soluk ile çokça sayıda emanet katıldı.

“ALEM HALİNE GELMİŞTİ”

Zaman fırka grubunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da Canlı ile ilişkin adına, “Alman ırkçıları eliyle kundaklanan evde 5 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Bu saldırıda kızlarını ve torunlarını şehit veren Mevlüde Tendürüst hanımefendiye alem haline gelmişti. Kendisi geçtiğimiz günlerde mevt etti. Avrupa’daki Türk ve Müslümanlara cebin artan antagonizm mücadelemizi sürdüreceğimiz hikâyelemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”

Cenazede taziyeleri kabul fail Mevlüde Güre’in kardeşi Fadime Tarih sözün bittiği yerde olduklarını söyleyerek, “Sözün bittiği yerdeyiz. Tike varmıyor onun anlattıkları yaşadıkları; rastgele zaman derdi ‘Gardaş üzücü benim acım, tek kimseyle kırıcı olmayın, kimseye küsüp, darılmayın. Ego içime gömdüm acılarımı. Siz kimseye kinlenmeyin’ Aman bacı ne kadar iyisin diyordum. ‘Ben doğduğum değil, doyduğum yerdeyim’ derdi. Ablam anlatılmaz, onla yaşamak lüzumlu. Onun ekmeğini yemeyen eş yoktur. Almanları öyle ayrımsız alıştırmıştı ki Türkiye’nin sarmasına, dolmasına. Mekanı behişt olsun.” dedi.

MADALYA ALMIŞTI

Kundaklama olayından sonradan daim verdiği barış mesajları dolayısıyla ülkede hoşgörünün sembolü olup, Türk ve Alman toplumunu birbirine yakınlaştıran açıklamalarda bulunan Mevlüde Genç, yıllar önceki yaşanan facia karşısında hep orta mesajlar vermiş ve bir nice ödüle da müstahak görülmüştü. 1996’üstelik Federal Liyakat Nişanı ile ödüllendirilen Mevlüde Tendürüst, 2003’te Friedrich-Ebert-Vakfı’nın Alman-Türk Ekin Haftaları’nda Hukuk Ödülü’hangi ve 2015’te birlikte Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Değim Nişanı’na layık görülmüştü.

BARIŞ VE HOŞGÖRÜ MESAJI VERMİŞTİ

Irkçı saldırıda binayı ateşe veren Neo-Naziler yargılanmış; Markus Gartmann 15 sene, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz birlikte 10’ar yıl mahpushane cezası almıştı. Olaydan Almanları sorumlu tutmayan ve ‘tolerans’ mesajları veren Mevlüde Tendürüst’in “Geceleri ağladım ama dönme süresince hayatta mütezayit çocuklarımın yüzlerine gülümsedim; nefretin kalplerine girmediğinden güvenmek zorundaydım” şeklindeki sözleri birlikte tarihe geçmişti.

Share: