Renklendirdikleri köy okulunu öğrenciler amacıyla ağır ezgi hale getirdiler

Bitlis’in Bölükyazı Köyü İlkokulunda görevli öğretmenler, okul binasının iç ve aut alnaç duvarlarını rengarenk boyayıp bahçesine birlikte baziçe alanları çizerek öğrencilerine henüz güzel ortamda ders işleme imkanı sundu.

Gücük Ay ayında şehre 10 kilometre uzaklıktaki okula atanan başöğretmen vekili ve dershane öğretmeni Zeynep Aydin, okulu güzelleştirerek öğrenciler amacıyla elan eğlenceli arkaç beyan etmek istedi.

Bunun üzere çalışmalara başlayan Aydin, yıpranmamış eğitim bilimi tedrisat yılı öncesinde sarıklı arkadaşlarıyla gelişigüzel realizasyon ettikleri boyalarla okulun iç duvarlarının birlikte aut cephesini üstelik alkım kabil renklendirdi.

Boyalarla bahçeye oyun alanları çizen öğretmenler, kasaba düzenlenmesi kapsamında birlikte direk dikti, bozuk tekerlekleri boyayıp içine çiçekler ekti.

Boş bire bir bölümü kütüphaneye dönüştürerek okulu daha kalifiye hale getiren öğretmenler, bu çalışmalarla öğrencilerin elan adamakıllı ortamda ders işlemelerini ve oyunlar oynamalarını sağladı.

“Okula benzeri şeyler esermek istedim”

Aydin, AA muhabirine, okulu öğrenciler için elan albenili hale yayımlamak istediğini söyledi.

Bu amaçla okulu renklendirmeye karar verdiğini anlatan Aydin, şöyle konuştu:

“Küçük Ay ayında geldiğimde çokça aşkın kar vardı. O zamanki koşullardan etraf tıpkısı şey yapamadık fakat albeni koşulları iyileştikten bilahare okulu boyamaya karar verdik. Hoca arkadaşlar üstelik koruyucu oldu. Boya ve fırçalarımızı alıp okulumuzu renklendirmeye başladık. Hoppadak okulun iç duvarları ve dış cephesini değil, bahçesini üstelik boyadık ve devam ediyoruz. Çocuklarımız üzere oyun sahası ve sıraya girebilecekleri yerleri çizdik. Bahçeye rekiz diktik, çarkıt tekerlekleri boyayarak içlerine çiçek ektik.”

Okulda mecmu çevrim terbiye verildiğini tamlayan Aydin, “Füru evden imdi okulda bulunuyor. Onlara örnek olmaya çalıyoruz. Onların aynı şeyler başarmanın duygusunu tatmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bura onlar için elden ekol değil, aynı zamanda benzeri ev ortamı. Bu nedenle okulu önemsiyoruz ve çalışmalara devam ediyoruz. Elimizden geldiğince onların küçümencik kalplerine dokunmaya çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Çocukların okuldaki bu çalışmalardan mutluluk duyduğunu ifade eden Aydin, “Öğrenciler temas gördükleri yerde koşarak öğretmenlerine sarılıyor. Karı ortamını, asıl sıcaklığını hissediyorlar. Bu şekilde okulumuzda farlılıklar oluştu. Farkındalık yaratmaya bitmeme ediyoruz.” dedi.

Share: