Ressam “Komet” 81 Yaşında Yaşamını Yitirdi

Komet mahlasıyla tanıdık ressam ve ozan Gürkan Çoşkun 81 yaşında yaşamını yitirdi. Çoşkun’un ahiret yolculuğu haberini Alef Fihrist toplumsal iletişim araçları hesabından “Hoşçakal Komet” mesajıyla duyurdu. Sanatın değişik dallarında asar veren Gürkan Çoşkun alelumum sahne ile gerçeği harmanladığı kılık ve gravürleri ile tanınıyordu.

“kirli kartopu” anlamına bile mevrut “Komet” ismini kullanan sanatçı, Mehmet Güleryüz’ün Güldüğüme Bakma adlı nehir söyleşisinde belirttiğine göre, ismini, “Bill Haley & His Comets” grubundan esinlenerek aldı. Artist İstanbul’dahi bugün yaşamını yitirdi.

GÜRKAN ÇOŞKUN (KOMET) KİMDİR?

Gürkan Coşkun, 1941 yılında Çorum’da doğdu. Çorum Lisesi’nden çıkışlı oldu. 1960–1967 yılları arasında İstanbul Fehamet Güzelce Sanatlar Akademisi’nde (gündeş adıyla Mimar Sinan Pir Sanatlar Üniversitesi) eğitim gören sanatkâr, Halil Dikmen ve Zeki Faik İzer Atölyeleri’nde çalıştı. Muhtelif herif görünümlerini ağdalı ve kalabalık gruplar halinde hayalî ayrımsız yönelimle tuvale yansıtan Komet, bu aktarılma resimlerinde bildirme haddinden fazla siyah rengi kullandı. Artist, al, pembe ve sarılarla ölüm ve kırıcı temasını vurguladı.

1971’birlikte büyüklük bursu ile Paris’e giderek Vincence Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde eğitimine bitmeme etti. İlk sergisini 1974’te Fransa’nın Rouen şehrinde açtı. 1974’ten itibaren birlikte Mağaza de Mai (Mayıs Salonu) sergilerine düzenli kendisine katıldı. Paris’te bulunduğu sırada Uyanış öncesi İtalyan sanatını, Pompei resimlerini ve İtalyan Primitifleri’ni inceleyen sanatçı, bilinçaltının gizemli dünyası konusunda yerleşmiş ancak gerçeklikle bağını koparmayan eserler vermeye başladı.

1960 sonrasında yükselen yeni figür hareketinin zat kuşağından sair ara sıra temsilcileri gibi ( Burhan Uygur, Mehmet Güleryüz, Utku Dirlik, Cihat Aral, Nevhiz, Aka Çağ Temur, Alaettin Aksoy, Ağızcıl Enuğur) resimlerinde kendine gönderimli (oto-referential), duygulanımsal (affective) ve düşlemsel/ mistik bir acun kurdu. Sanatçı, 1973’ten 1981’e dek sırasıyla Yeni-Romantik, Yeni-Dışavurumcu ve Koltuk-Modernist anlatımların egemen olduğu resimler yaptı, bu tarihten sonraysa bütünüyle müstakil tıpkı anlatıma ulaştı.

Yaşamını İstanbul ve Paris’te sürdüren ressam, Türkiye’dahi on ilkokul, Paris’te dokuz, Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel’de ise birer ferdî sergi açtı. Komet ayrıca, birçok uluslararası sergiye katıldı. 2004 yılında “Koşarak Geldim Çorabı Deldim” adlı anı kitabını yayımladı. Önceki yıllarda çeşitli dergilerde yer almış şiirleri da 2007 yılında pusula yerine yayınlandı.

Share: