Ressam Prof. Dr. Inhina Erbil, memleketi Uşak’ta sevenleriyle buluştu

Ressam Prof. Dr. Kıvrılma Erbil, Yardımcı’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlamaları kapsamında, Ketebe Yavru Yayınları’ndan çıkan ‘Laf Ülkesi’ dizisinin ilk kitabı ‘Bükülme Erbil’ eseriyle, Uşak Atatürk Kültür Sarayı’nde düzenlenen musahabe ve imza programına katıldı.

Sanatçı Prof. Dr. Bükülme Erbil, Uşak Belediyesi’nin Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği etkinliklere katıldı. Ketebe Çocuk Yayınları’nın ‘Musahabe Ülkesi’ dizisinin ilk kitabı olan ‘Kıvrılma Erbil’ eseri, Muğla’nın Bodrum ilçesinden sonra bu misil sanatçının memleketi Uşak’ta sevenleriyle ve çocuklarla buluştu. Erbil’in Yardımcı’tan İstanbul’a uzanan avlu hikayesini bahis alan kitabın imza ve konuşma etkinliğinde, Prof. Dr. Devrim Erbil’in eserlerinden oluşan aynı fotoğraf sergisinin açılışı dahi gerçekleşti. Uşak Atatürk Kültür Sarayı Görüşme Galerisi’nde planlı etkinliğe, Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Müşkül, Uşak Valisi Turan Ergün, Yardımcı Belediye Başkanı Mehmet Kıvılcım ve çok sayıda yavru katıldı. Torunlar, Bükülme Erbil’in hikayesiyle tanışırken tıpkısı zamanda ressamın öz çizimlerinden oluşan pentür atölyesinde üstelik sevinçli fasıla geçirdi.

‘TÜRK ÇAĞCIL SANATININ MİHENK TAŞIDIR’

Prof. Dr. Bükülme Erbil’in Türk suret sanatının sunu şanlı isimlerinden biri olduğunu anlatım fail Kültür ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Müşkül, “Erbil, özlük yarattığı üslubu ve kullandığı tekniklerle, namına özel bir biçim ile Türk Modern Sanatı’nda kendisi benzeri mihenk taşıdır. Sadece tıpkı ressam değil ayrımsız zamanda akademisyenlik yaparak Türk fotoğraf sanatına stabil çok yıpranmamış sanatçının yetişmesi üzere bile gönlünü, emeğini vermiş balaban tıpkı üstadımızdır” dedi.

‘DÜNYANIN SUNMA BALABAN AÇIK MÜZESİNİ HAYAL EDİYORUM’

Uşak’ta, Dünya’nın sunu nazik tıpkısı halı müzesi maltalık ettiğini rapor eden Ressam Bükülme Erbil, “Küçüğünü 2013 senesinde açtık. Bugün orayı de gezdim. Lüzumlu görüşmeleri yaptık ve çok adamakıllı işler başaracağız. Hepimiz halk ele vererek Uşak’ı tıpkısı laf ve hars kenti yapacağız. Tarihi değerler üstünde yıpranmamış gündeş gelişmeler ile burası konuşma için, ekin için tüm ayrımsız vadi olacaktır” açıklamalarında bulundu. Uşak’ta düzenlenen gösterici sergisinin özge sergilerden haddinden fazla değişik özelliği olduğunu vurgulayan Ressam Bükülme Erbil, “Halı ve resmin omuz omuza gelmesi, dünya sanatçıları içerisinde bile ilk defa yapılan bir boyutta fotoğraf, tıpkısı boyutta halı, onun halıya uygulanmasındaki örnekleri gördüm. Gelecekte Muğla- Bodrum için çokça elan yeni konuşma projeleri monte etmek üzere bu işporta çok manalı olmuştur” diye konuştu.

– Yardımcı

Share: