Rize Ziraat Odası’nda seçme heyecanı başladı

Küçük Ay ayında yapılması planlanan Rize Kültür Odası Seçimleri üzere adaylar yarışmaya başladı.

32 bin üyesi olan Rize Ekincilik Odası Başkanlığı seçimlerinde 126 murahhas fikir kullanacak. Şubat ayında yapılması planlanan ancak henüz açık tarihi belli sıfır Rize Ziraat Odası Başkanlığı seçimleri amacıyla adaylarda çıkmaya başladı. Kâin başkanın birlikte namzet olduğu intihabat için Rize merkeze sınırlanmış Sütlüce Köyü Muhtarı Ercan Koyuncu da başkanlığa namzet olduğu duyurdu.

Muhtar arkadaşları ve odanın sair delegeleri ile yaptıkları istiarenin arkası sıra adaylığını resmen açıkladığını dikle getiren Koyuncu “Küçük Ay ayında gerçekleşecek Rize Ziraat Odası Başkanlığı seçimleri üzere alt yapılarımızı hazırladık. Muhtar arkadaşlarımız ile müşavere yaptık, elçi arkadaşlarımız ile görüştük. Bugün itibariyle adaylığımızı açıklıyoruz. Bire Bir yönetimden 3 tane arkadaşımız namzet imdi. Tığ henüz gür yönetiriz, biz daha gür bakım veririz, üreticiyi elan bol koruruz, üreticilerin haklarını daha gani savunuruz diyerek bu yola çıktık. Umum kocabaşı arkadaşlar ve delegelerden bize bindi olmalarını istiyoruz” dedi.

Odanın yapısının yıpranmamış delegelerle yarı yarıya değiştiğine vurgu işleyen Koyuncu “Odada düzeltilmesi müstelzim çok işlemler var. Ekincilik Odası üretim yapmaya çalışıyor. Kültür Odası’nın görevi istihsal tahsis etmek değil üreticiye eş çıkmaktır. Üreticiye hangi büyüklüğünde erbap çıkarsan üreticiyi müstahsil yapar sen pazarlamasını yaparsın. Üreticilerin haklarını savunursun. Haddinden Fazla şeylerin değişmesi geçişsiz. Bölüm yapısının yeniden değerlendirilmesi lazım. Vaktiyle beri ayrımsız yönetim kurmuşlar ayrımsız hile içerisinden tıpkısı bacanak seçilir. Bu seçimlerde 50’ye yakın benzeri kullanılmamış murahhas oluştu. Odanın yapısı şu anda nısıf yarıya değişti. Tanrı talih fehamet dahi başkanlığı alırsak bazen şeyleri daha değiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Tarım Odası’nın derdi üreticinin doğrulamak olmalıdır”

Çayın yanı sıra tarım üstüne yenilikler üzere savaş edeceklerinin altını çizen Koyuncu, seracılık üzere da mukteza adımların atılacağını ifade ederek “Rize’ye seralar kurdurup onlara bindi vererek seracılığı birlikte dolay plana çıkartmak istiyoruz. Fidan yetiştiriciliğini dolay plana sezmek istiyoruz. Amasya elmasının fidanını yapmışlar dünyanın seçme yerine gönderiyorlar. Bizim Laz elmamız birlikte dünyaya hitap edecek tıpkı elmadır. Zaman Muğla’ya gittiğinde mandalina orada yetişiyor ama fidana Rize mandalinası diyorlar. Örneğin arıcılık. Rize Merkez’da hiç bal ormanı projesi yok. Ego kocabaşı olduğum üzere ilk defa bu sene Sütlüce Köyü’nde bal ormanı projesi yaptım. Ziraat Odası’nın derdi üreticinin takviye etmek olmalıdır” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda çokça tartışılan çay müstahsillerinin kullandıkları bankalardan alması müstelzim teşvik paralarının görüş marifetiyle konuşulması gerektiğini bile savunan Koyuncu konuşmasına “Özendirme konusunu savunacak, ileriye getirecek olan temas siyasi parti değildir. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde (ÇAYKUR) değildir. Promosyonu konuşacak olan Rize Ziraat Odası Başkanıdır. 32 bin uzuv Rize Ekincilik Odası’na üyedir. ÇAYKUR’un müşterisidir. Tığ ÇAYKUR’a hemen çayımızı satıyoruz. ÇAYKUR’un bizim promosyonlarımız ile ilgili konuşmaya hakkı olmaması ve konuşmaması geçişsiz. Tarım Odası Başkanı’nı çağırıp, Tarım Odası Başkanı ile görüşüp, Tarım Odası Başkanı ile değişmeyen almak zorundadır. Üreticinin sahibi Tarım Odasıdır. Biz promosyonu her partiye bırakmadan, ÇAYKUR’da kim işyar arkadaşlarımıza bırakmadan promosyonu bizim ele almamız lazım. Şüphesiz kim ayrımsız ÇAYKUR çalışanın promosyonlarını sendika başkanı belirliyorsa üreticinin promosyonunu de Tarım Odası Başkanlığı belirlemelidir” diyerek konuştu. – RİZE

Share: