RİZE’BILE BU KEZ DE MİLLET BAHÇESİ İÇİN DENİZ DOLDURULUYOR

KARADENİZ’in sarp ve engebeli yerey yapısı dolayısıyla yapılaşma sorunu yaşanan Rize’birlikte havalimanı, kent hastanesi ve geri hizmet liman üzere projelerinin ardından bahir dolgusu yapılarak kazanılacak 600 dönüm alana budun bahçesi nesir edilecek. Selen ve açık yaşam merkezi, site müzesi ve sosyal donatı alanlarının saha alacağı proje, 1 yılda tamamlanacak. Şehremini Rahmi Mukavim, Çevrecilik açısından sunma tertemiz dolgu olacak proje ile insanlar, beton yığınından kurtulup yeşil alanlarda dolaşabilecek dedi.

Kentte havalimanı, site hastanesi ve lojistik liman projelerinden sonradan budun bahçesi bile yer sorunu nedeniyle bahir dolgusu üstüne nesir edilecek. 250 dönümü daha önceki doldurulan, 350 dönüm henüz arttırma edilerek kazanılacak 600 dönüm alanda vukuf ve bulutsuz yaşam merkezi, site müzesi, toplumsal teçhizat alanları, spor tesisleri, kafeler ve yol yollarından oluşacak ulus bahçesi projesi 1 yılda tamamlanacak. Kavim bahçesinin 2 kilometre uzunluğundaki kordonu bile denize rate noktada olacak. Projenin Karadeniz’in menfi dalgalarından korunması amacıyla 4 metre yükseltilen dolgu alanı önüne dalavere kıranlar yerleştirilecek.

‘ÇEVRECİLİK AÇISINDAN SUNMA GÜNAHSIZ DOLGU’

Rize Belediye Başkanı Rahmi Sağlam, kentte yer kıtlığından ekolojik ortam 1970’li yıllardan itibaren denizin bölük bölük doldurulduğunu belirterek Kavim bahçesi olacağı için çevrecilik açısından bildirme günahsız dolgu olacak proje ile insanlar beton yığınından kurtulup, yeşil alanlarda dolaşabilecek. Sunu önemlisi üstelik denize liyakatsiz olması yani denizimizin burada uğrunda taş yok. Adeta insanlar boğazdaki kordonda yürür kabilinden 2 kilometrelik hatta denize sıfır yürümüş olacaklar. Bu şekilde bu rekreasyon alanları vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş olacak diye konuştu.

Karadeniz’in keder dalgalarına alın önlem alındığını birlikte belirten Mütehammil, Burada bizi paslı fail laf fırtına geldiğinde dalgaların dolguyu fesih etmesi. Rize limanı mendireği galiba aynı yere büyüklüğünde bu dolguyu koruyor. Dalganın bahir altındaki kısmını engellemek amacıyla yaptığımız 4 metre yüksekliğindeki betonarmenin uğrunda, denizden 4 metre altında 20-30 metre ileri kadar giden dalgakıran yapılacak. 600 dönümün üzerinde bir alana millet bahçemizi yapacağız. İçerisinde cami, selen merkezi, şehir müzesi, ayan hayat merkezi, toplumsal teçhizat alanları, kafeteryalar, velespit ve yol yolları, spor tesisleri olacak. 600 dönümlük alanın tahminî 50 dönümü merbut düz olacak; gerisi topu ile yeşil düz kalacak dedi.

Share: