“Romatoid artriti kireçlenme ile karıştırmayın” uyarısı

Medipol Esenler Darülfünun Hastanesi Fiziki Tababet ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, umum beyninde “yangılı mafsal romatizması” namına aşina romatoid artritin (RA) ilk semptomlarını 30-50 yaş ortada gösterdiğini belirterek, “Umum beyninde kireçleme diye bildik bir çeşit yangısız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır.” ifadesini kullandı.

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamada konuya ilgilendiren değerlendirmeleri kayran alan Dr. Öğr. Üyesi Topal, romatoid artritin, özellikle umum inç eklemleri oluşmak amacıyla bilcümle vücuttaki eklemleri tutabilen vakayiname yangılı bir romatizma çeşidi olduğunu bildirdi.

Tedavi edilmediği takdirde eklemlerde mihman deformiteye amil olabileceğini nâkil Topal, müstakbel yaşlarda kişilerin günlük işlevlerini namına getirmekte zorlandığını anlattı.

Topal, “Romatoid artritin ilk semptomları eklemlerde kabarık, kızarıklık ve ısı artışı şeklindedir. Birlikte sabahları eklemlerde yarım saati bulan katılık, ağızda zayıflık, flaş çirozluk ve yıkılma hissi peki.” ifadelerini kullandı.

RA’nın sanılanın bilakis yaşlılıkta görülen aynı çor olmadığını nâkil Topal, şu bilgileri verdi:

“Romatoid artrit vakit kaybetmeden istikbal yaşta görülmüyor. İlk semptomlarını 30 ile 50 gözyaşı arasında gösteriyor. Umum beyninde kireçleme diyerek aşina benzeri zümre yangısız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır. Osteartrit çıktı müstakbel yaşlarda görülür. Diz, kural ve el ekleminde görülür, sabah eklemlerdeki katılığı 5-10 dakika civarındadır. Parmaklarda deformiteden tezayüt nodul şeklinde banal şekil değişiklikleri oluşabilir. Sıcaktan hoşlanır, kaplıca tedavileri fayda sağlar. Romatoid artrit ise sıcağı sevmez, antipatik tedavi etmek gerektiğinden akarca tedavisi bu hastalar amacıyla makul değildir.”

“Erken tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir”

Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, RA’nın kalıtımsal yönünün bulunduğunu, ancak ailesinde bu rahatsızlığı taşıyan temas hastada gelişmeyebileceğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Genetik faktörlerin birlikte çevresel faktörler, viral enfeksiyonlar gibi etmenler romatoid artrit gelişiminde caka oynar. Tanılama konulan gelişigüzel hastada eklemlerde şekil bozukluğu imkânsız. Erken tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir. Genişlik yoğun eklemleri tutsa da göz, akciğer, ihtisas damar hastalıkları, çağ tablosunda bozukluklar, cilt tutulumu, cilt altında nodül oluşumu ve böbrek tutulumu birlikte görülebilir.”

Topal, iltihaplı romatizmalarda egzersizin müfit olduğunu belirterek, romatoid artritin tedavisinin popülasyon boyu sürdüğünü bildirdi.

Kovid-19 aşısı ile RA ortada temas ilişkinin olmadığını nâkil Topal, romatizmal hastalığı olan riskli gruptakilerin aşılarını aksatmamaları gerektiğini belirtti.

Topal, umar kullanımına ilgilendiren, “İlaçlar hekim kontrolünde düzenlenmeli. Remisyon dönemlerinde hekim önerisiyle bir süre ilaçlar kesilebilir ancak bu süreçte da doktor kontrolleri aksatılmamalı.” ifadelerini kullandı.

Share: