RTÜK’ün “12. Gelecekte İletişim Çalıştayı” Amasya’da devam etti

Radyo ve Monitör Kayırıcı Oturmuş (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Halas Savaşı’nda medyanın rolüne bel ederek, “Mustafa Eksiksizlik Paşa’nın şahsen talimatlarıyla kurulan Anadolu Ajansının yaptığı faaliyetleri unutmamak ve burada üstelik adlandırmak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

RTÜK marifetiyle planlı “12. Gelecekte İletişim Çalıştayı”, Amasya Üniversitesi Milli Hakimiyet Yerleşkesi Kurultay ve Kültür Merkezi’nde devam etti.

Delice, yaptığı konuşmada, 12. Gelecekte İletişim Çalıştayı’nı, kurtuluşun simgesi olan Samsun’dan başlattıklarını, Amasya’de bitmeme ettiğini, Sivas’ta sona ereceğini, Erzurum’bile bile ayrı bir çalıştay düzenleyeceklerini söyledi.

Çalıştayın bu yılki esas temasının “Kurtuluştan, Kuruluşa” olduğunu tamlayan Delicesine, “Bu yılki anne temamız kebir, ‘Kurtuluştan, Kuruluşa…’ Yani Osmanlı Devleti’nin akıbet dönemlerinde süresince bulunmuş olduğu baskı şartlarda Osmanlı Devleti’nin ayrımsız bireyi olarak, aynı komutanı yerine görevlendirilen Mustafa Eksiksizlik Paşa’nın Samsun’a kıç basmasıyla başlayan halas mücadelesinin kuruluşa nasıl döndüğünü, bu dönemdeki medyanın önemi ve medyanın o dönemdeki rolünü ele alacığımız çalıştaylar.” ifadelerini kullandı.

Halas Savaşı’nda medyanın ortamında bulunduğu şartlara ve Rum Ajansının (AA) rolüne değinen Şahin, şöyle bitmeme etti:

“O dönemin medyasını ayn önünde bulundurduğumuz antlaşma bayağı print şartlarda yapılabilen, haber akışını sağlayabildiğini görmek belki bile ağırbaşlı olmayacaktır. Mustafa Eksiksizlik Paşa’nın bizzat talimatlarıyla kurulan Anadolu Ajansının yaptığı faaliyetleri unutmamak ve burada de tesmiye etmek gerektiğini düşünüyorum. Bugün günümüze geldiğimizde çağcıl Türkiye’nin imkanlarıyla bildirişim, devletin ve ululuk büyüklerimizin vermiş olduğu yetkiyle kurulan İletişim Başkanlığı, RTÜK, TRT ve kaslı domestik ve milli medyamızı üstelik unutmamamız gerektiğini düşünüyorum. Temas bireyin unutmayacağı gibi bizler 15 Orak Ayı kabil ayrımsız badireyi atlattık. O dönemde da belki dahi yeni tıpkısı Kurtuluş Mücadelesi veren Türk halkına evcil ve milli medyamızın vermiş olduğu desteği unutmamak gerekir. Buradan bilcümle medyamıza şükranlarımı sunuyorum.”

Toplantıya katılan uluslararası öğrencilerin “geçmişteki kâh organizasyonlardaki kabilinden takkadak birkaç şarkı ve türküyle” değil hayatlarının seçkin aşamasında Türkçeyi çokça iyicene kullandıklarını anlatım fail Atmaca, “Zaman burada aldıkları ana eğitimlerle ülkelerine döndükleri devir inşallah Türkiye’nin esaslı davasını ülkelerinde da anlatacaklarına inancımız tamdır.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının arkası sıra sunumlar, işlik çalışmaları ve kent gezisi düzenleyeceklerini anlatan Şahin, çalıştıya katılan, RTÜK üyeliğine eskimemiş seçilen Mete Hacıarifoğlu’nu tebrik kartı ederek, kendisine başarılar diledi.

RTÜK Dal Kurul Komutan Vekili Orhan Karadaş de çalıştayın temel temasına bel ederek, “Amacımız ülkemizde erdemli tahsil gören Türk vatandaşı olmayan öğrencilerin özellikle Türk Cumhuriyetleri ve akraba toplulukları menşeli öğrencilerinin ülkemizi henüz gür tanımaları ve ferah duygularla ülkelerine dönmeleridir.” dedi.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı de konuşmasında iletişimin önemine vurgu yaptı.

Açılış konuşmalarının peşi sıra uluslararası öğrenciler yoluyla Amasya’nın Milli Mücadele’deki yeri ve öneminden Milli Mücadele’nin sesi Küçük Asya Ajansının kuruluşu, Milli Mücadele’birlikte tanıtma örneği yerine telgrafa kadar metin çok konuda sunumlar yapıldı.

Share: