Rusya’dan geldi, 14 yıllık migren ağrılarından kurtuldu

RUSYA’de, 15 yaşında migren tanısı koyulan ve 14 yıldır ilaçlarla otama olan Gülnaze Kobilzhonova (29), çareyi Türkiye’birlikte buldu. Ağrıları yüzünden yetişek ve iş hayatında sıkıntılar çeken Kobilzhonova, Trabzon Karadeniz Maharet Üniversitesi (KTÜ) Tababet Fakültesi Farabi Hastanesi’nde yapılan migren ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Rusya’birlikte zihayat ve 15 yaşında migren tanısı koyulan Gülnaze Kobilzhonova, senelerce ilaçlarla otama gördü. Yara baş ağrısı atakları geçiren, terbiye hayatına de bitmeme edemeyen Kobilzhonova migren ameliyatı amacıyla yaptığı tetkikat sonucu Trabzon KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne geldi. Plastik, Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi ve El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu’nun yaptığı ameliyatla sağlığına mülaki Kobilzhonova, yaşadıklarını anlattı.

‘FELÇLİ OLDUĞUM GÜNLERİM OLDU’Yaşadığı hastalık yüzünden yetişek hayatına devam edemediğini belirten Kobilzhonova, “15 yaşında tanılama konuldu. İlk zamanlarda çok çok etkilemiyordu ama yaşım ilerledikçe hayatımı münasebetsiz etkilemeye başladı. Terbiye hayatımda çokça meşakkat yaşadım. İstediğim performansta eğitim bilimi göremedim. Yataktan kalkamadığım ve başkaca nüzullü olduğum günlerim oldu. Doktorlar tarafından sonsuz ilaçlar verildi. İlaçların dozu aktarılma geçtikçe arttırılıyordu. Amma vücudum mahsus az buçuk sonradan ilaçlara tolerans gösterdi. İlaçlar rehavet etmemeye başladı. Dayanılmaz bire bir haldeydim” dedi.’AĞRILARIM TAMAMEN BİTTİ SAYILIR’Ameliyatın rastgele ülkede yapılmadığını belirten Kobilzhonova, “Araştırmaya başladım. Migren hastalığının ameliyatı olduğunu öğrendim. Ameliyatla ağrıların hafiflediğini ve hassaten yüzde yüz oranında hastalıktan kaçma olasılığı olduğunu öğrendim ama operasyon Rusya’üstelik yapılmıyordu. Türkiye, Amerika ve Avrupa’dahi yapılıyordu. Ben ehlihibre doktorları araştırmaya başladım ve Muhammet Uraloğlu’nu buldum. Trabzon’dahi faaliyetler oldum. Demin arada bir kontrollerime geliyorum. Tahminî 1,5 kamer ilk ameliyatı oldum. Ağrılarım ağiz ağiza bitti sayılır. Eskiden kullandığım benzeri apaz dolusu hapları dahi kullanmıyorum. Iş hayatıma kalın kafalı döndüm. Ameliyattan sonra durumumu arkadaşlarıma anlattım. Rusya’üstelik tedaviye gittiğim doktorumla görüştüm. Bu hastalıktan kurtulmanın yolunun olduğunu anlattım. Beş Altı evrak gönderdim namına. Bu şikayetlerle hastaları gelirse işler yapılabildiğini birlikte anlatsın ve hassaten hastalarını Türkiye’ye yönlendirsin istedim” diye niteleyerek konuştu.’YURT DIŞINDAN DAYANABILEN ÇOKÇA HASTALANMIŞ TEDAVİ İÇİN GELİYOR’

Migren hastalığının bilinenin bilakis tedavisi olduğunu tamlayan KTÜ Tababet Fakültesi Farabi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi ve Umum Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu, “Imdi yarım baş ağrısı, tedavisi olan bir çor. Oldukça tıpkı ameliyatla bu hastalıktan ağiz ağiza sıyrılmak tür. İlaç tedavisi bire bir tedavi yöntemi değil, çabucak haset çevirmek üzere makbul, ağrıları hafifleten tıpkısı yöntem. Hele vakayiname migreni olan hastalarımıza ameliyatı öneriyoruz. Yarım Baş Ağrısı hastası olan kişiler, çalışamıyor, eğitim bilimi hayatında tam anlamda bulunamıyor, hisse senedi hayatında canlı olamıyor, evli ise çocuklarıyla ilgilenemiyor, eşi yoluyla kötü görülüyor. Yarım Baş Ağrısı hastaları çokça fazla sıkıntı çekiyor. Biz hastalarımıza yarım baş ağrısı testi yapıyoruz ve o test sonrası ameliyata uygun olup olmadıklarını tespit ediyoruz. Yarım Baş Ağrısı cerrahisini kalburüstü aynı şekilde yapmaya devam ediyoruz. Bir Nice hastamız şehir dışından, sıkı dışından otama amacıyla geliyor. Oldukça temenni alıyoruz. Hastalarımızın cerrahi müdahale sonrası takiplerini gerçekleştiriyoruz. Ansız dönüşler koca oluyor. Bu otama beğenilen ameliyatıyla ortaya balkon ayrımsız tedavi yöntemi. Yüz gerdirme ameliyatı olan hastalarda migren ağrılarının serencam bulduğu tayin edilince bu tedavi yöntemi ortaya çıkma. Hastalarımız elden migrenden kurtulmuyor tıpkısı zamanda cebin ve yüz çevresindeki kırışıklıklardan üstelik kurtuluyorlar” ifadelerine düz verdi.Share: