Sakarya’da mevsimsel ekincilik işçilerinin kavi fındık mesaisi sürüyor

Şark ve güneydoğu illerinden Sakarya’ya fındık toplamaya gelen mevsimsel ekincilik işçileri, familya ekonomilerine ulama hatırlamak üzere sıcak havada çetin iş harcıyor.

Kocaali ilçesi Kestanepınar, Açmabaşı, Gümüşoluk ve Demiraçma mahallelerindeki bahçelere yaz aylarında çalışmaya gelen işçiler, yaklaşık 2 kamer değme devir sabahın erken saatlerinden aktarılma batımına kadar mesailerini sürdürüyor.

İlçenin eğik arazilerinde hamam ve dokunaklı havaya karşın işlerini fariza paylaşımı ve el birliği içerisinde eden mevsimlik işçiler, evlerinden yüzlerce kilometre uzakta geçimleri amacıyla alın teri döküyor.

“Burası çokça iyice”

Adana’dan mevrut sezonluk iştirakçi Lale Başgül, AA muhabirine, 12 yıldır Kocaali’ye fındık toplamaya geldiğini belirtti.

İşin print fakat külfet almanın elan baskı olduğunu dile getiren Başgül, “Fındığa vabeste kendisine 60 zaman kalan var, 30-40 zaman bile artan oluyor.” dedi.

Başgül, Adana’da da çalışabileceklerini fakat oradaki efdal yalın nedeniyle bu bölgelerin yeğleme edildiğine değinerek, “Burası çokça adamakıllı. Adana’üstelik çalıştığımız devir paramızı 3-4 ay sonra alabiliyorken burada fındığın bitmesiyle toplu dünyalık alıyoruz. Bu bizim amacıyla çokça balaban.” diye konuştu.

Şırnak’tan mevrut Heyecan Ateş, aşındırmak ve saffet işleriyle uğraştığını belirterek, ” Herhangi Bir ahit 20 kişinin yemeğini amade ediyorum. Kirlenen eşyalarını yıkıyorum. Burada kazandığımızla oldukça ailemize yardım ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

37 yıldır ilçeye mevsimlik işçi getiriyor

İlçeye 37 yıldır mevsimlik tarım işçileri getiren dayıbaşı Diyadin Doğan ise Mardin, Van, Şırnak, Diyarbakır’dan insanları getirdiğini aktardı.

Evlerinin bayındır olduğunu anlatan Doğan, şunları kaydetti:

“Rastgele birinin içerisinde çamaşır makinesi, buzdolabı, duşları var. Toprak sahipleri, doktor lazım olduğu antlaşma bizi hastaneye götürüyorlar. Geliş ve azimet paramızı veriyorlar. Ağa ahi gibi geçiniyoruz.”

Doğan, güneydoğuda albeni sıcaklığının çokça olması nedeniyle Kocaali’nin kendilerine plato gibi geldiğini vurgulayarak, “Hem para kazanıyoruz hem birlikte eğleniyoruz. Burada haddinden fazla rahatız.” dedi.

Share: