Sakat 2. Cıvıl Cıvıl Komutanı Fıkdan Huduti’nin yargılanmasına baştan başlandı

Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki çarpış girişimi sırasında 2. Cıvıl Cıvıl Komutanlığındaki eylemlerle ilişkin davada evcil mahkemece sunulan hükmün Yargıtay yoluyla bozulmasının ardından dönemin 2. Ordu Komutanı Fıkdan Huduti ile 4 sanığın yargılanmasına baştan başlandı.

Malatya 1. Çetin Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Yoksulluk Huduti tutuklu bulunduğu cezaevinden Curcunalı ve Görüntü Enformatik Sistemi yoluyla katılırken, sanık Maksat Mutlu mahkemede hazır bulundu. Farklı sanıklar Eyüp Özcan, Hasan Ayaz ve Fatih Gürcan ise duruşmaya katılmadı.

Duruşma savcısı, Huduti’ye verilen 15 yıl mahbes cezasının “gür çözme” indirimi ile uygulanmasını, gayrı sanıkların davaları için ise ayrılma kararı verilmesini istedi.

Gaybubet Huduti, henüz eski savunmalarını esasen ettiğini belirterek beraatini ve tahliyesini murat etti. Huduti’nin oğlu ve avukatı olan Ersü Oktay Huduti ise mütalaaya karşı defans üzere müddet istekle müvekkilinin tutuksuz yargılanması talebinde bulundu.

Sair sanıkların avukatları de aklanma dilek etti.

Cumhurbaşkanlığı avukatı Saraka Lüks ise mütalaaya itiraz ettiklerini, sanıkların savca doğrultusunda cezalandırılmasını istediklerini belirtti.

Huduti’nin boşaltma talebini reddeden duruşma heyeti, sanıkların ve avukatlarının temel üzerine defans hazırlaması amacıyla süre vererek duruşmayı 16 Aralık’a erteledi.

Süreç

Malatya 1. Güç Ukubet Mahkemesince, dönemin 2. Ordu Komutanı Orgeneral Gıyap Huduti’ye “matematik ve momentum kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya test etmek” suçuna yardımdan 15 sene hapis cezası verilmişti. Huduti’nin esirgeme astsubayları Fatih Gürcan ve Eyüp Özcan ile yüzbaşı Meram Mutlu ve astsubay Hasan Ayaz ise beraat etmişti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin sanık Huduti hakkındaki 15 sene dam cezasını onaması sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca karara itiraz edilmişti. İtiraz üstüne kararı inceleyici Yargıtay Ceza Genel Müesses, sanık Huduti’ye ukubet verilirken kanuncu ve yeterli gerekçe gösterilmeksizin takdiri tenzilat uygulanmadığı üzere kararı bozmuştu. Daha önce haklarında beraat kararı verilen farklı 4 sanık için üstelik FETÖ üyeliği ve çarpış girişimine müzaheret etme yönünden tetkik kararı verilmişti.

Share: