Şakirt sayısında patlama oldu

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Melik Demirgil, piyasada yaşanan ve balaban baskı oluşturan şakirt sıkıntısının Eskimemiş Yamaklık Sistemi ile sona erdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vasıtasıyla açıklanan ve uygulamaya başlayan Çıraklık Sisteminin istihdamın artırılması, esnaf ve sanatkarların nitelikli gelişim gücünün karşılanması açısından aynı ıslahat niteliğinde olduğunu dile getiren SESOB Başkanı Kağan Demirgil, “Esnaf ve sanatkarlarımızın sıkıntılarının başında eleman sıkıntısı geliyordu. 8 yıllık eğitimin zorunlu olması ve çocukların çırak adına mesleği tercih etmemesi ve ailelerin de göndermemesi dolayısıyla mesleklerin çoğunluğunda esnaflarımız yegâne başına çalışıyordu. Yeni yamaklık sistemi ile bu teessürat giderildi. 5 mahiye bodur tıpkı sürede dükkanlarımızda çırak sayısında patlama oldu. Eskimemiş yamaklık sisteminden merkezde bin 662 öğrencimiz faydalanarak esnaflarımızın beraberinde şakirt olarak meslek öğreniyor. Sivas genelinde ise 2 bin 144 çırağımız ustalarımızın yanı sıra çalışıyor. Yeni yamaklık sistemine yavaş ilginin olması bizleri dahi kıvançlı etmektedir. Sisteme bu sene birlikte merkezde 735 öğrenci taşıt yaptırırken Sivas genelinde ise toplamda bin 130 mektepli çırak namına iz sanmak için başvuru yaptı. Bu başvuruların sayısı seçme geçen dolaşma artmaktadır. Mesleksel merkezlerimiz öğrencilerimiz amacıyla seferber olmuştur” dedi.

Çıraklara cesamet bindi sağlıyor

Demirgil, Yıpranmamış Çıraklık Sisteminde yeryüzü iri faktörün oran desteği olduğunu dile getirerek, “Eskimemiş çıraklık sisteminde eğitim süresi liselerde olduğu kadar 4 sene olarak uygulanıyor. Şakirt öğrenciler çıraklık eğitimi ile birlikte isterlerse ortaöğretim tamamlama programlarına katılarak dört almanak eğitimleri sonucunda meslek lisesi mezunu olarak ‘Iz Lisesi Diplomasına’ birlikte erbap oluyor. Eğitimlerin 9, 10 ve 11. sınıfındaki şakirt öğrencilere asgari ücretin yüzde 30’u bin 650 TL’ye kadar ücret ödeniyor. 11. sınıfın böylecene kalfalık sınavına giren öğrenciler muvaffakiyetli olmaları halinde kalfa unvanı alarak 12. sınıfına geçiyor. 12. sınıfta ise öğrencilere asgari ücretin yarısı (2 bin 750) TL’ye büyüklüğünde sevap ödeniyor. 12. sınıfın sonunda yapılan beceri sınavında başarılı olan öğrenciler ustalık unvanı kazanarak mezun oluyor. Mezunlara ustalık belgesinin birlikte Iz Lisesi Diploması ve İşyeri Açım Belgesi ile birlikte veriliyor” diye konuştu. – SİVAS

Share: