Samsun ve 6 ilde Gaziler Haset kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Ilkgüz Gaziler Günü zımnında tören gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda planlı törende Ilbay Zülkif Görgüsüz, Belediye Başkanı Mustafa Çipo ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra konuşan Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diriksel, milletin martir ve gazilere şükran verecekli olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi Ahali Dansları Topluluğu gösteri sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Vali Numan Hatipoğlu, Tokat Uray Başkan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının hayat dolu destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Haset’nün kül yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara duyulan şükran, minnet duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, YANLIŞSIZ Parti Tokat Mebus Mustafa Arslan, CHP Tokat Saylav Bayrı Durmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Fatih Güdücü, gaziler ve protokol üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Eylül Gaziler Günü dolasıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Vali Erol Karaömeroğlu, Belediye Başkanı Sulh Ayhan ve gazi dernekleri eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Peşi Sıra içtinap etmek duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün valör ve önemini tamlayan konuşmaların yapıldığı tören, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Gaziler Günü kutlama etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle bire bir otelde kahvaltıda buluştu.

Ardından Çorum Şehitliği’nde merasim düzenlendi.

Törende Vali Mustafa Dikici, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Martir Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şüheda Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Yahya Güdücü, törende yaptığı konuşmada, tıpkı uğraş meydanındaki en efdal mertebenin şehitlik olduğunu, gazilik mertebesinin da genişlik erdemli ikinci dirlik olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Ilbay Fellah ve beraberindekiler, martir kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Muharrem Biçer eliyle şehitlerin ruhu amacıyla yakarış edildi.

Çankırı

Çankırı Anıt Alanı’nda planlı törende Ilbay Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Liva Salih Balaban, Şehremini İsmail Hakkı Salim ile şehit ve gazi dernekleri temsilcileri aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün deme ve önemini belirten konuşmanın arkası sıra Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Şube Başkanı Ahmet Polat,19 Ilkgüz Gaziler Günü’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların yurt olmasını sağlayan ve devletin bekası uğruna canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı tıpkı aktarılma olduğunu söyledi.

Konuşmanın peşi sıra Kore Gazisi Mustafa Aldanmaz ve ayrımsız öğrenci aracılığıyla şiir okundu.

Anıt Alanı’ndaki törenin ardından 100. Yıl Hars Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” adlı ışık sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Vali Avni Şarap, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Abla Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra program El Eğitim Merkezi’nde bitmeme etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün valör ve önemini tamlayan konuşmasının peşi sıra şiirler okundu.

Henüz sonraları Natür Ekin Köyü’ndeki programda konuşan Ilbay Avni Şarap, Türk milletinin tarihinin nümayiş ve şerefle meşgul olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Eylül Gaziler Günü zımnında tören düzenlendi.

Yavuz Rast Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde planlı tören, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Henüz sonra içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle ahbapça etti ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladı.

Törene, Ilbay Masatlı ile Garnizon Komutanı Liva Mehmet Fatih Ören, Belediye Komutan Vekili Cemal Düş Kılıç, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Amasya Ofis Başkanı Ahmet Ünverdi, çekicilik müdürleri ve gaziler katıldı.Share: