Samsun’da balık haline mevrut 5 bin kasa sivri tıpkı saatte tükendi

Türkiye’nin oylumlu balık halleri ortada saha kayran Samsun Balık Hali’nde 5 bin kasa palamut, yaklaşık tıpkısı saatte satıldı.

Karadeniz’üstelik avlanan tonlarca balık, kasalarla Türkiye’nin arz büyük balık hallerinden biri olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Hali’ndeki mezatta satışı sunuluyor.

Saat 03.00’te açılan balık halinde tonlarca balık satılarak, kamyonlarla Türkiye’nin ayrımlı illerine götürülüyor.

Karadeniz’da balık av sezonunun açılmasıyla palamut bolluğu yaşanıyor. Balık haline gelen yaklaşık 5 bin kasa pelit, kısaca bir saatte satılarak tüketicilerle buluşturulmak için farklı illere götürüldü.

Çorum’da mevrut Melik Çağlayık, AA muhabirine, bu yıl eli nimetli sivri avlandığını söyledi.

Balık sezonunda her dönem Samsun’a balık almaya geldiğini tamlayan Hazine, “Pelit ile sezona pir başladık. Palamudun fiyatı boyutuna göre 25 ila 50 liralık arasında değişiyor.” dedi.

Balıkçı Yaşar Gaddar ise bu yıl balıkçılık açısından iyicene tıpkısı sezon beklediklerini dile getirdi.

Palamutla sezona adamakıllı başladıklarına bel eden Gaddar, “Palamut mübarek maşallah. Hamsi ve istavrit da var. Dizge balık şart. Fiyatlar günlük değişiyor. Havanın durumuna bakarak balık kimi vakit kendini göstermiyor. Buraya Türkiye’nin rastgele yerinden balık almaya geliyorlar. Trabzon’dan, Rize’den Diyarbakır’dan sezon süresince geliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Ordu’dan gelerek 300 sandık palamut düz Kenan Görgülü ise sezona artağan palamut ile başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Share: