SEBETERİAS KALESİ’Nİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARACAK KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

BİNGÖL’ün Genç ilçesinde Urartular dönemine ilgili olduğu düşünülen Sebeterias Kalesi’nin dönüş yüzüne çıkartılması amacıyla kazı çalışmalarına başlandı.

Elazığ Müze Müdürlüğü başkanlığında Bingöl İl Firez ve Turizm Müdürlüğü ile Canlı Belediyesi’nin dahi destekleriyle Zinde ilçesinde Kasıt Nehri’nin yanında bulunan Sebeterias Kalesi’nde tetkik kazısı başlatıldı. Urartular dönemine ilgili olduğu düşünülen kalede başlatılan çalışmada elde edilecek verilere göre ilgili kurumlar yol haritası çizecek ve temel çalışmalara o zaman başlanacak. Tahminî 20 dolaşma sürmesi muhtemel kazı bilimsel araştırma kazısı ile tarihi eserlerin dönme yüzüne çıkarılarak, kermen ile ilgili bilgilere ulaşılması hedefleniyor.

Bingöl İl Ekin ve Turizm Müdürü Selahattin Edip, hafriyat başlatmak üzere tıpkı belirleme çalışması yürüttüklerini belirterek, ‘Bugün geçmiş kazmayı vurduk. Bingöl Üniversitesi, Vilayet, Elazığ Müzesi, Bingöl Belediyesi ve Gailesiz Belediyesi’nin bindi ve katkılarıyla bu işi başlattık. Burada benzeri kazı başlatmak için zaruri tespitleri yaptıktan sonraları temel mücahede o ant başlayacaktır’ dedi.Share: