Sendikaya unsur oldukları için işten çıkarılan işçiler eylem yaptı

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde, sendikaya organ oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan işçiler üzere amacıyla Iletişim Araçları-İş Sendikası gösteri ve basın açıklaması düzenledi.

Türkgücü Mahallesi’nde cıvıltı gösteren besin ambalaj fabrikasında çalışırken, sendika üyeliği esbabımucibe gösterilerek çıkartılan 5 iştirakçi amacıyla üretimevi önünde sendika yöneticileri tarafından gösteri yapıldı.

Iletişim Araçları-İş Sendikası Umumi Başkanı Sezai Ballı, hukuki haklarını kullandıkları üzere, işçilerin işlerinden ve ekmeklerinden olduğunu söyledi.

İşten çıkartılan işçilerin ve sair bütün işçilerin yasal haklarını arasında sendikaya uzuv olmanın dahi bulunduğunu ifade fail Şanslı, kanunlar çerçevesinde bu mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.

Şanslı, 5 işçinin sendikaya uzuv oldukları amacıyla işlerinden çıkarıldığını, 20’den çok işçinin de tehdit edilerek e-cesamet sistemi üzerinden sendikadan incizap ettirildiğini müstakbel sürdü.

Aynı işletmede güzeşte yıllarda dahi benzer durumların olduğunu tamlayan Ballı, şunları kaydetti:

“Hep hukuksuzluklara alın direnmeye geldik. Bilcümle yasalı girişimlerimizi yerine getirdik ve bunun takipçisi olmaya geldik. 2018 yılında da geldik buraya. O zaman üstelik tıpkı zorbalıkla yine karşılaşmıştık. 2018 yılında de 3 arkadaşımızı işten çıkartmışlardı, zaman bu arkadaşlarımızın sayısı yükseldi. Bu sayının yükselmesinin sebebi bile bu hareket durumunda varlığımızı daha çok hissettirmemizdi. 4 yılda büyüdüğümüz üzere 40 yıl henüz birlikte sürse elan birlikte büyüyerek henüz üstelik güçlenerek bu gelişim durumunda yetkili sendika olacağız. Burada sendika bayrağımızı açarak, bahtiyar yarınlara ulaşacağız.”

Açıklamanın peşi sıra Şanslı, işçiler ve sendika görevlileri üretimlik uğrunda halay çekti.

Share: