Sendikaya üye oldukları amacıyla işten çıkarılan işçiler gösteri yaptı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, sendikaya örgen oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan işçiler için amacıyla Iletişim Araçları-İş Sendikası eylem ve matbuat açıklaması düzenledi.

Türkgücü Mahallesi’nde faaliyet gösteren besin ambalaj fabrikasında çalışırken, sendika üyeliği esbabımucibe gösterilerek çıkartılan 5 iştirakçi amacıyla üretimlik önünde sendika yöneticileri vasıtasıyla gösteri yapıldı.

Iletişim Araçları-İş Sendikası Umumi Başkanı Sezai Şanslı, hukuki haklarını kullandıkları için, işçilerin işlerinden ve ekmeklerinden olduğunu söyledi.

İşten çıkartılan işçilerin ve gayrı bütün işçilerin kanuncu haklarını beyninde sendikaya uzuv olmanın bile bulunduğunu tabir eden Ballı, kanunlar çerçevesinde bu mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.

Ballı, 5 işçinin sendikaya unsur oldukları amacıyla işlerinden çıkarıldığını, 20’den fazla işçinin birlikte yıldırma edilerek e-devlet sistemi üzerinden sendikadan incizap ettirildiğini ati sürdü.

Aynı işletmede sabık yıllarda da eş durumların olduğunu belirten Ballı, şunları kaydetti:

“Hep hukuksuzluklara alın direnmeye geldik. Bütün kanuncu girişimlerimizi hesabına getirdik ve bunun takipçisi olmaya geldik. 2018 yılında de geldik buraya. O devir birlikte benzeri zorbalıkla yeniden karşılaşmıştık. 2018 yılında birlikte 3 arkadaşımızı işten çıkartmışlardı, bugün bu arkadaşlarımızın sayısı yükseldi. Bu sayının yükselmesinin sebebi bile bu hareket durumunda varlığımızı daha çok hissettirmemizdi. 4 yılda büyüdüğümüz kabil 40 yıl daha dahi sürse henüz dahi büyüyerek henüz de güçlenerek bu hisse senedi yerinde mezun sendika olacağız. Burada sendika bayrağımızı açarak, mutlu yarınlara ulaşacağız.”

Açıklamanın arkası sıra Ballı, işçiler ve sendika görevlileri üretimlik uğrunda halay çekti.

Share: